Felháborodást keltett Varsóban, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettesnek, aki ellen hazájában hűtlen kezelés vádjával folyik nyomozás.
Az erről szóló határozatot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be csütörtök este, politikai ellenfelei üldözésével vádolva a lengyel kormányt. Lengyelország ellenséges lépésnek nevezte a magyar intézkedést, amely ellentétes az Európai Unión belüli jóhiszemű együttműködés elvével.
„Erre az akcióra válaszul a mai napon bekéretik a lengyelországi magyar nagykövetet a külügyminisztériumba, ahol hivatalos tiltakozó jegyzéket fog kapni” – közölte pénteken a tárca. A tájékoztatásban arra is kitértek, hogy amennyiben Magyarország nem teljesíti EU-s kötelezettségeit, Lengyelország eljárás megindítására fogja felkérni az Európai Bizottságot.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök kormánya szerint megnyílt az út az ügyészek előtt, hogy kivizsgálják az országot nyolc éven át, 2023-ig irányító nacionalista Jog és Igazságosság hivatali ideje alatt elkövetett törvénytelenségeket, amelyeket korábban eltussoltak volna.
A közpénzekkel való visszaéléssel vádolt Romanowskit a nyomozás során őrizetbe vették, de júliusban szabadon bocsátották Európa Tanács-i mentelmi jogára tekintettel. Tagadja az ellene felhozott vádakat.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely kijelentette, hogy a magyar hatóságok döntése összhangban volt mind a hazai, mind az európai uniós jogszabályokkal. „A lengyel kormány például nem hajtja végre a lengyel alkotmánybírság döntéseit (…) A mentelmi jogot vagy az elnöki kegyelmet semmibe véve alkalmazza a büntetőjog eszközeit politikai riválisai ellen” – mondta.
Szerinte Romanowski letartóztatása igen súlyos aggodalmakat vet fel a tisztességes bánásmóddal és a politikai elfogultsággal kapcsolatban a lengyel bírósági eljárásokban.
Lengyel ellenzéki törvényhozók – köztük Romanowski – azzal vádolták Tusk kormányát, hogy politikai indíttatású boszorkányüldözést folytat ellenük.