Három és félezer vendéglátó egységgel – többségük étterem és szórakozóhely – működik kevesebb Magyarországon most, mint 2019-ben. A bezárni kényszerült üzletek harmada budapesti, jelentős részük szórakozóhely és italárusító üzlet a bulinegyedből. Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint újabb bezárások jöhetnek a dráguló rezsi, az emelkedő alapanyagárak és a munkaerőhiány miatt.
A szakember az InfoRádióban beszélt arról, hogy májsutól kezdve fokozatosan csökken a forgalom, szerinte ennek oka részben a rezsinövekedés, részben pedig az, hogy a járvány után idén nyáron már többen vállalják a külföldi utazást. A forgalomcsökkenés a fővárosban is érezhető, de a Balatonon is kevesebb a foglalás tavalyhoz, tavalyelőtthöz képest.
Ehhez kapcsolódóan: Drága lett a Balaton a magyar családoknak, mondja az északi part vendéglőseKovács László arról is beszélt, hogy a tavalyi rendkívül jól sikerült szezon áremelkedéssel is járt, és sokan gondolhatják úgy, hogy ennyi pénzért idén inkább az Adrián, vagy Görögországban nyaralnak. Vagyis, ahogy fogalmazott, az a nagy fellendülés, ami 2020-ban és 2021-ben nagyon jól jött a balatoni vendéglátósoknak, az most érezteti hatását.
Az ipartestület elnöke úgy látja, hogy egyfajta minőségi szelekción megy keresztül az ágazat és még rengetegen fognak bezárni. Óriási gondként említette a szakemberhiányt, de szólt arról is, hogy a nyersanyag- és energiapiacon történt áremelést, ha a korábbiakhoz hasonló eredményt szeretnének elérni, egy az egyben át kellene hárítaniuk a vendégekre. Szerinte egy 30-40, de akár 50 százalékos áremelés is indokolt lenne, de ezt a drágítást már nem viselnék el a vendégek.
Your browser doesn’t support HTML5