Mint arról a Szabad Európa is beszámolt, a Semmelweis Egyetemen is bevetették pár napja a magyar gyártású hatóanyagot, az egyetem három klinikája is részt vesz a magyar gyártású remdesivir klinikai vizsgálatban. Országosan a Richter koronavírus-gyógyszerének klinikai vizsgálata során kétezer beteget vonnak be a vizsgálatba.
Egy ilyen nagymintás kutatás sokat jelenthet Magyarországnak, és a hazai orvosi kutatásoknak, egy járványügyi szakértő ugyanakkor azt állítja,
"a vizsgálatot olyan módon tervezték meg, ami lényegében garantálja, hogy semmilyen használható információ ne derülhessen ki azokról a kérdésekről, amik a legfontosabbak lennének a remdesivir kapcsán."
Ferenci Tamás biostatisztikus a Telexre írt cikkében arról értekezik, hogy a száz százalékban közpénzből finanszírozott vizsgálat protokollja, vagyis a kutatás részletes terve nem nyilvános. Állítása szerint ismeretlen okokból úgy alakították ki a vizsgálatot, hogy biztosan alkalmatlan legyen pont gyógyszer hatékonyságának érdemi vizsgálatára.
"Gyakorlatilag borítékolható, hogy a hatékonyságról a világon semmit nem fogunk megtudni"
- írja a a járványügyi szakértő.
A szakember a cikkében három fő problémát emelt ki:
- A vizsgálatban nincs kontrollcsoport. Töredékére csökken az egész vizsgálat bizonyító ereje, ha nem nézzük meg ,hogy mi történt volna hasonló betegekkel a gyógyszer nélkül. "a valódi klinikai vizsgálatokban azt csinálják, hogy a bevont betegeket két csoportra osztják, mégpedig – és ez nagyon fontos! – véletlenszerűen, és a két csoportot hasonlítják egymáshoz."- írja.
- A kutatás azt vizsgálja elsősorban, amit eddig is tudunk. A vizsgálat fő célja nem annak mérése, hogy mennyire használ a gyógyszer, hanem, hogy okoz-e súlyos mellékhatásokat. Ráadásul ez utóbbira Ferenci szerint egyébként sejthetjük is a választ, hiszen eddig is használtak remdesivirt, szinte biztosan alig okoz ilyesmit. A kutatás gyógyszerhatósághoz leadott hivatalos elnevezése is az, hogy „kutatás a remdesivir biztonságosságának felmérésére".
- 10 hónap után értékelnek ki olyan eredményeket, melyeket pár hét után megismernek.
Ferenci Tamás szerint külön érthetetlen, hogy a teljesen adófizetői pénzből finanszírozott kutatás vizsgálati protokollja, azaz a részletes terve titkos. A kutatást koordináló konzorcium szerint védett szellemi termékről van szó, miközben Ferenci Tamás szerint kiemelt közérdek fűződne ahhoz, hogy a kutatás a legjobb színvonalú legyen.
A kutatás eredményeit illetően Ferenci azt mondja, hogy
"ebből ilyen formában nem fogunk érdemi új tudományos információt nyerni."
A szakember nem csak elszalasztott lehetőségnek tartja a nagymintás vizsgálatot, hanem etikailag aggályosnak is, hogy egyes résztvevő orvosok szerinte megtévesztően nyilatkoznak a kutatásról.
"Az ország közvéleményét abban a hiszemben tartják, hogy a vizsgálatból érdemi új információkat fogunk megtudni a gyógyszerről. Még rosszabb, hogy a résztvevő betegeket is minden bizonnyal erre hivatkozva vonták be a vizsgálatba. Az, hogy csalatkozniuk kell, alkalmas arra, hogy aláássa a bizalmat a gyógyszerben, rosszabb esetben aláássa a bizalmat a magyar klinikai vizsgálatokban általában, legrosszabb esetben pedig a járvány elleni védekezést is gyengítheti." - állítja cikkében Ferenci Tamás.