Bírálatok kereszttüzében a georgiai ellenzék, amiért lassan reagált a csalásokkal tarkított választásra

Ellenzéki tüntetés Tbilisziben 2024. november 4-én

Az ellenzék tagjai nem ismerik el a választás eredményét, nem kívánják felvenni a mandátumukat, és új, tiszta szavazás kiírását követelik, de meglehetősen lassan álltak elő a tervvel azt illetően, hogyan szeretnék ezt elérni.

A kormányzó Georgiai Álom elsöprő győzelmet aratott az október 26-i választásokon, a voksok 54 százalékát szerezte meg, szemben a négy együttműködő ellenzéki erő 38 százalékával. Ezután az ellenzéki pártok nem léptek fel olyan határozottan és olyan gyorsan, mint sok támogatójuk remélte.

Az ellenzék október 30-ára tüntetést hirdetett, bejelentve, hogy akkor fogják ismertetni cselekvési tervüket. A demonstrációra végül csak négy nappal később került sor, vagyis kilenc nappal a szavazás után. Az ellenzék vezetői hangsúlyozták, hogy megfontoltan, de határozottan járnak el. „Megértem, hogy sokan frusztráltak. Mindenki azonnali akciót akar. De elő is kell készítenünk ezeket. Néha jobb felkészülni valamire, és később kezdeni, mint elkezdeni valamit, majd káosszal szembesülni” – szögezte le Giorgi Vasadze, a Stratégiaépítő párt elnöke

Háromlépcsős terv

Az ellenzék november 4-i gyűlésén végül bemutatott homályos terv azonban nem nyűgözött le sokakat. E szerint tájékoztatni kell az embereket a csalás bizonyítékairól, meg kell győzni más országokat, hogy ne ismerjék el az eredményt, illetve tüntetéseket kell tartani. Ez nem különbözik lényegesen attól, amit korábban emlegettek.

Szalome Zurabicsvili georgiai államfő az ellenzék vezetőinek körében Tbilisziben 2024. október 27-én

„Szükségünk volt egy tervre, és azt mondták: ma be fognak jelenteni egyet. Azonban eljöttek, és nem jelentettek be semmit. Ez frusztráló – mondta egy huszonéves nő a megmozdulás végén. Szerinte a viszonylag alacsony részvétel is az ellenzék iránymutatásának hiányával magyarázható. – Azt hiszem, az emberek egyszerűen elvesztették a reményt, hogy bármi is megváltozhat ezzel a csapattal.”

Az ellenzék fő érve a választás eredményének érvénytelenítése mellett az, hogy rendszerszintű csalásra került sor. Noha számos jelentés alátámasztja a szabálysértéseket, nehéz bizonyítani, hogy központilag szervezték.

Segítségkérés az EU-tól

Az ellenzéki vezetők nemzetközi missziót szorgalmaznak a csalási vádak kivizsgálására, talán az Európai Unió részéről. Többen találkoztak külföldi diplomatákkal, a nyugati tisztségviselők azonban rendkívül szűkszavúan nyilatkoztak a lehetséges következő lépésekről. Ehhez a georgiai kormány engedélyére lenne szükség, amit nem valószínű, hogy megadnának, hacsak a nyugati hatalmak nem gyakorolnak erős nyomást.

Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője

„A független megfigyelők nem nyilvánították szabadnak és tisztességesnek a választásokat, éppen ellenkezőleg” – emelte ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, rámutatva, hogy a szabálytalanságok mértékének tisztázása érdekében vizsgálatra van szükség. Rikard Jozwiak, a Szabad Európa munkatársa szerint olyan kérdésről van szó, amellyel kapcsolatban Brüsszel nem igazán tudja, hogyan reagáljon.

Ráadásul a georgiai ellenzéki tömbön belül is repedések mutatkoznak, a négy párt egyike, a Georgiáért például nem is vett részt a november 4-i tüntetésen, és eltávolodni látszik a másik háromtól.

Továbblépés

Eközben a Georgiai Álom vezetői és támogatói próbálják lezárni a történteket.

Salva Papuasvili, a parlament elnöke a 2020-as választás utáni helyzethez hasonlította a jelenlegi állapotot, amikor az ellenzék szintén nem volt hajlandó elfogadni az eredményeket, tüntetéseket tartott, és csak azután foglalták el a helyüket a törvényhozásban, hogy az EU közvetítésével sikerült megegyezniük a kormánypárttal. „Most ez ismétlődik meg, mint egy bohózat. Ugyanazok a szereplők, ugyanaz a rendező” – fogalmazott.

November 4-én az ellenzék tbiliszi vonulását nézve az utcán található egyik üzlet tulajdonosa arról beszélt, hogy szerinte is történhettek választási szabálysértések, azonban biztos, hogy a többség támogatja a kormányt. A Nyugatot kritizálta az ellenzéki erők támogatásáért. „Amerika és a Nyugat nem érti meg, hogy ez az ellenzék soha nem fog győzni? Tudják, nem népszerűek – mondta. – Nem szeretem, amikor más országok beleütik az orrukat a dolgunkba, és azt mondják, hogy ezt vagy azt tegyük. Majd megoldjuk valahogy.”

Ehhez kapcsolódóan: A georgiai elnök új választást követel, szerinte a kormánypárt elfoglalta az országot