Ha Magyarországon nem lesz politikai változás a következő években, az utóbbi két-három évhez hasonló, konfliktusos és az uniós pénzekhez való nehéz hozzájutás várható állandósuló konfliktusokkal a következő uniós ciklusban is – véli Bíró-Nagy András elemző. A Policy Solutions igazgatójával uniós tagságunk elmúlt húsz évéről beszélgettünk.
Az interjú fő gondolatai:
- Húsz év EU-s tagság után is azt lehet látni, hogy a magyar társadalom hetven százaléka szeretne az Európai Unióban maradni.
- A jogállamiság jelenlegi helyzetében, az uniós pénzekkel való biztonsági garanciákkal egyáltalán nem biztos, hogy jelenleg Magyarországot csont nélkül fölvennék az EU-ba.
- A kormány egyre inkább elkezdett élni a gazdasági euroszkepticizmus eszközeivel, és ez most már számokban is látható romlást okozott abban, hogy az emberek mennyire gondolják azt, hogy gazdaságilag megéri az EU-ban lenni.
- Ami Csehországnak sikerült húsz év uniós tagság alatt, az Magyarországnak nem. A területi egyenlőtlenségek nem csökkentek, annak ellenére, hogy rengeteg pénz érkezett arra, hogy a regionális kohézió erősödjön az országban.
- Az oktatás, az egészségügyi, a szociális ágazat a vesztese az uniós csatlakozásnak – azok a területek, amelyekben az Európai Uniónak kevés hatásköre van, és a tagállamokra van bízva, hogy mi történik.