A francia hatóságok ezúttal gyorsabbak voltak, pedig az Egyesült Államokban és Oroszországban is masszív bitcoin-csalás miatt köröznek egy orosz állampolgárt. Egy bíróság pénzmosás miatt öt év börtönre és 100 ezer euro büntetés megfizetésére ítélte a férfit.
Alekszandr Vinnyiket az ügyészek egy ravasz zsarolási módszerhez kötötték: internetes kalózok számlának tűnő emaileket küldtek, amelyekbe rosszindulatú kódot rejtettek. Ez megbénította az áldozat számítógépét, ami felett csak akkor kapta vissza a kontrollt, amikor kifizette a kriptovalutában követelt váltságdíjat.
Kriptovalutás váltságdíj
A francia nyomozók úgy találták, hogy 2016-2018 között 188 ember vált a zsarolás áldozatává, és összesen 165 millió dollárt voltak kénytelen kifizetni.
Ugyan Vinnyiket nem találták bűnösnek a szoftveres zsarolás - és a Locky nevű zsarolóprogram létrehozásának és terjesztésének - vádjában, viszont abban a pontban már igen, hogy egy szoftver segítségével megpróbálta tisztára mosni a befolyt váltságdíjat.
Megúszta a súlyosabb büntetést
A francia hatóságok csalódtak, mert az ügyészek a felsorolt 14 vádpontból csak egyet tudtak bizonyítani. A vádlott védői sikeresen verték vissza az Europol állítólagos bizonyítékait, hogy a férfi kiberbűnözőkkel működött volna együtt vagy zsarolóprogramot terjesztett volna.
Vinnyik végig ártatlannak vallotta magát, és ügyvédje szerint fellebbeznek.
Ehhez kapcsolódóan: Kivágta a biztosítékot a kriptovaluta-bányászat, a helyiek dühösekIgazán az amerikaiak akarják rács mögé dugni
A 41 éves férfit egy amerikai elfogatóparancs alapján, 2017-ben görögországi nyaralása idején vették őrizetbe - írta a zdnet technológiai portál.
Az amerikai és más hatóságok azzal vádolták, hogy az általa alapított “kriptovaluta tőzsde”, a BTC-e igazgatójaként valójában pénzmosással foglalkozott, tudta, hogy hekkerektől és más bűnözőktől kapott befizetéseket, és segített a bűnözőknek hagyományos valutára váltani 4 milliárd dollárnyi lopott pénzt.
A 2017-es Black Hat USA kiberbiztonsági konferencián szakértők azt állították, hogy a BTC-e az összes zsarolóprogram útján kicsikart váltságdíj 95%-át váltotta át hagyományos valutára, így központi szerepet játszott az internetes zsarolási “ökoszisztémában”.
A BTC-e-t összekötötték a világ egykoron legnagyobb kriptotőzsdéje, a japán székhelyű Mount Gox emlékezetes összeomlásával - amelynek során 850 ezer bitcoint loptak el, és a tőzsde kénytelen volt felfüggeszteni működését. Az amerikai igazságügyi minisztérium Vinnyiket nevezte meg kulcsfiguraként a Mt. Goxból ellopot kriptovaluta tisztára mosásában.
Egy külön eljárásban az amerikai hatóságok azzal vádolják, hogy pénzt lopott a kripto-tőzsdékről, és ezért, valamint a banktitok törvény megsértéséért 100 ezer dollárra beperelték.
Több ország versengett, hogy hol állítsák bíróság elé
Az ügy hoszzas jogvitához vezetett, és közben az orosz hatóságok kiadatási kérelmet nyújtottak be egy 2013-as - mindössze 11 ezer dolláros - oroszországi csalás ügyében. Kommentátorok szerint felmerült, hogy Moszkva így akarta hazavinni a kripto-tőzsde alapítót.
A görög hatóságok két tűz közé kerültek: egyrészt az ország fő földgáz-szállítója, Oroszország, másrészt a NATO-szövetséges Egyesült Államok részéről. Közben Franciaország is kiadatási kérelmelt nyújtott be, és a görögök idén tavasszal inkább Párizsba küldték a férfit.
A párizsi per után, - ahogy korábban Görögországnak -, most Franciaországnak kell eldöntenie, hogy az oroszoknak vagy az amerikaiaknak adja-e ki a férfit.
Ehhez kapcsolódóan: Szankciókkal torpedóznák meg az Északi Áramlatot az ukránok és amerikaiakNagyot ütnek a nyugati szankciók az orosz cégeken
Közben egy amerikai közgazdász és egykori külügyi illetékes szerint Vinnyik hazájában komoly gazdasági csapást mértek a szankciók a büntetőlistára került cégeknek.
Ezek az orosz vállalkozások 100 milliárd dollárt veszítettek a 2014-ben, a Krím-félsziget elcsatolása után bevezetett szankciók nyomán. Ez az akkori gazdasági teljesítmény 4,2 százalékának felelt meg - mondta Daniel Ahr, a BNP Paribas bank vezető amerikai közgazdásza és az amerikai külügyminisztérium volt vezető közgazdásza.
Vlagyimir Putyin elnök kormánya megpróbálta az érintett cégek számára adott adókedvezményekkel enyhíteni a csapást. Ennek nyomán viszont a szankciók hatása már a GDP 8 százalékával egyenértékű veszteséget okozott az orosz gazdaságnak - mondta a szakértő egy december 7-i virtuális konferencián.
Ehhez kapcsolódóan: Navalnij szerint az EU-nak Putyin oligarcháit kéne célba vennieA szankciók pártolói azt remélték, hogy azok ellentétet szülnek Putyin és a kárt elszenvedett oligarchák között. Daniel Ahr szerint ennek a fordítottja történhetett. Ugyanakkor a vállalkozások működéséhez szükséges pénzügyi, jogi, technológiai és más szolgáltatások megtagadásával “a várhatónál nagyobb hatást fejtettünk ki az orosz gazdaságra” - mondta az amerikai közgazdász.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!