Európa-szerte korlátozásokat vezettek be a téli hónapok beköszöntével egyre emelkedő fertőzésszámok miatt. De nem csak ez a téma szólította utcára az embereket ezen a héten: a nők elleni erőszak felszámolásának világnapján is tömegek hallatták a hangjukat.
Heti multimédiás összefoglalónkban elsőként egy, a választások tisztaságával foglalkozó infografikát elevenítünk fel. Egyre jobban romlik a demokrácia helyzete Magyarországon – derül ki az International IDEA Intézet jelentéséből. A 2010 és 2020 közötti visszaesést nézve az első tízben vagyunk.
Egy másik jelentés elsősorban az Oroszországnak és Kínának való kitettséget vizsgálta.
Magyarország több területen is nagyobb mértékben ki van téve a külföldi befolyásnak, mint a többi vizsgált ország az elemzés szerint – politikailag a legjobban polarizált, ami a teljes társadalomra kihat. További részleteket itt olvashat.
Ezen a héten is figyelemmel követtük a belarusz–lengyel határon kialakult migránsválságot. Bár már megkezdték hazautaztatásukat, becslések szerint még közel tízezer menekült lehet Belaruszban, ahol időközben leesett az első hó.
Your browser doesn’t support HTML5
Hetente jelentkező, Sztoriban című podcastunkban a Szabad Európán megjelenő írások hátteréről beszélgetünk. Ezúttal a kötelező oltás és annak alapjogi kérdései volt a téma.
Your browser doesn’t support HTML5
Ausztriában egyebek mellett a kötelező oltás bevezetése, máshol az egyre szigorúbb Covid-korlátozások miatt tömegek vonultak utcára. A tüntetők több helyen összetűzésbe kerültek a rendőrökkel.
Your browser doesn’t support HTML5
Hasonlóan világszerte indulatokat váltott ki a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja. Az EU reprezentatív kutatása alapján Magyarországon több mint 1 millió 124 ezer magyar nő ellen követtek el tizenöt éves kora óta fizikai és/vagy szexuális erőszakot.
Rendszeresen jelentkezünk Erdélyből is, ahol ezúttal egy természetvédelmi kezdeményezésről készítettünk riportot. Hogy miért lehet a csíki tölgy a klímaváltozás nyertese, az kiderül a videóból.
Your browser doesn’t support HTML5
Végül a budavári sikló másfél évszázados történetének megismerésére invitáljuk, amelyet abból az alkalomból idéztünk fel, hogy egy újabb budai sikló kapta meg a környezetvédelmi engedélyt. Ez a járat a Hegyalja út és a Citadella között, a Gellért-hegyen épülhet meg.
Ha eddig még nem tette, kövessen minket Instagramon is!