Olyan mértékűvé vált a benzinturizmus, hogy az már az ellátást veszélyezteti. Ezzel indokolta a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy május 27-től csak a magyar rendszámú, illetve magyar forgalmi engedéllyel rendelkező járművek tankolhatnak a kedvezményes árú üzemanyagból Magyarországon.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, ez az intézkedés csak a literenként 480 forintos áron kínált üzemanyagra vonatkozik, a többi fajtából bárki tankolhat bármelyik magyarországi kúton. A miniszter hozzátette, Európában ma a legkedvezőbb áron Magyarországon lehet tankolni, emiatt sok a visszaélés.
Hogy ez majd a gyakorlatban hogy néz ki, arról később annyit mondott a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a forgalmi engedély alapján emelt, vagy csökkentett árat fognak majd érvényesíteni a benzinkutaknál.
A Kormányinfó elején Gulyás Gergely megerősítette azt, amit az extraprofitadó bevezetésének bejelentésekor már Orbán Viktor elmondott, vagyis rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre a kormány. Extraprofit különadók kerülnek az alapokba, ezek biztosítják, hogy a kormány a családtámogatásokat, a rezsicsökkentést és a honvédelmi fejlesztést finanszírozza.
Úgy gondolja a kormány, hogy az infláció és emelkedő kamat miatt igazságtalan extraprofithoz jutó vállalatokat meg kell adóztatni. A többletnyereség megadóztatását méltányosnak gondolják, a többletnyereség egészét sehol sem vonják el.
Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy az új kormány olyan költségvetést nyújt be, amely az elmúlt években elért eredményeket megvédi. A költségvetési célokat be akarják tartani, idén 4,9, jövőre 3,5 százalékos, GDP-arányos költségvetési hiány a cél. A jövő évi költségvetés tervezetét várhatóan június elején tárgyalja majd a kormány. A főbb számok:
- 28 ezer milliárdos költségvetési főösszeg,
- 5,2 százalékos infláció,
- 4,9 százalékos hiánycél idén, jövőre 3,5 százalékos,
- 4,1 százalékos GDP-növekedés.
A Kormányinfón Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter ismertette az extraprofit különadó részleteit, amelyről bővebben is beszámolunk majd. Nagy Márton azt mondta, hogy újabb világgazdasági válság fenyeget, válságálló gazdaságot kell építeni. A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy idén 4,9 százalékos jövőre 3,5 százalékos legyen a GDP-arányos költségvetési hiány.
A most létrehozott rezsivédelmi és honvédelmi alapok növekvő bevételeit főként extraprofit különadókból finanszírozzák. Ugyanakkor a kormány kiadáscsökkentő intézkedéseket is végrehajt a minisztériumoknál, a beruházásoknál, ezeket ugyanakkor nem részletezte Nagy Márton. Gulyás Gergely viszont később kérdésre válaszolva hozzátette, hogy a már megkezdett beruházásokat befejezik, de a 2023-ban indítani tervezett beruházásokat 2024-re halasztják.
Ehhez kapcsolódóan: Bankok és multik extraprofitjából töltik fel a rezsivédelmi és a honvédelmi alapotNyolc szektort sújt az extraprofitadó
A gazdaságfejlesztésért felelős miniszter közölte, hogy az extraprofit különadót a jelenleg érvényben lévő ágazati különadók felett vetik ki, és az extraprofit jelentős részét vonják el.
Nyolc szektorban vezetik be az extraprofitadót:
- a bankszektorra 300 milliárd forintot,
- a biztosítói szektor 50 milliárdot,
- az energiaszektorra, főként a MOL-ra 300 milliárdot,
- a kiskereskedelemre 60 milliárdot,
- a telekommunikációs szektorra 40 milliárdot,
- a légitársaságokra 30 milliárdot,
- a gyógyszerforgalmazói szektorra 20 milliárdot,
- a reklámadóból 15 milliárdos bevételt várnak.
Finomhangolás adóemelésekkel
Mintegy 800 milliárd forint bevételre számít a kormány az extraprofit különadókból és ezekhez finomhangolásként még 100 milliárdos hozhatnak más adóemelések.
Példaként Nagy Márton a dohány- és alkoholtermékek jövedéki adóját, a népegészségügyi adót, valamint a céges autók adózását említette. Mint mondta ezeknek az adóemeléseknek a részleteit a pénzügyminiszter ismerteti majd.
Ehhez kapcsolódóan: Ősszel újabb járványhullám várható, és az is kiderülhet, marad-e elég kórházi orvosMegszűnik az egészségügyi dolgozók felmondási tilalma
A háborús veszélyhelyzettel kapcsolatos kérdésekre válaszolva Gulyás Gergely egyebek között elmondta, hogy a veszélyhelyzet megújítása nem változtat azon, hogy május végével megszűnik az egészségügyi dolgozók felmondási tilalma, tehát május 31-ével felmondhatnak az ágazatban dolgozók.
Korábban több szakember nyilatkozott erről úgy a Szabad Európának, hogy nagy felmondási hullám indulhat el.