Deák András György: Trump vámpolitikája burokba rakhatja az Egyesült Államokat, amivel nem tárgyalnak, mert fölösleges

Your browser doesn’t support HTML5

Ha csak tizedével lesz kevesebb kanadai turista idén az Egyesült Államokban, mint általában, az az amerikai idegenforgalomban 140 ezer ember állásába kerül. Mi értelme lehet Trump vámháborújának? Lehet-e ellene eredményesen védekezni? Deák András Györgyöt, az NKE kutatóját kérdeztük.

Öt fontos gondolat a beszélgetésből:

Nem a vámok szintje az, ami mellbe vágja az embert - mondta Deák András György, aki szerint a tízszázalékos vám a versenyképességet talán nem is ériti. A 25 százalék már más kérdés - tete hozzá, de úgy véli, hogy az igazán sokkszerű az, az, hogy mindez frontálisan jelent meg. Trumpt normatív alapon úgy gondolja, hogy a vámok jó dolgok, amit napi szinten használ, és nem látni, hogy hol ennek hol van a vége.

A kanadai nacionalizmus felkorbácsolása csak ráerősít a hatásra és a kanadai ellencsapásra. A Floridába tartó járatok üresek, az amerikai áruk bojkottja is nettó kár az amerikai gazdaság számára, de mindez nem használ az amerikai országimage-nek sem. Kanada és Mexikó esetében Trump bejelentései azért nagyon drámaiak, mert ezeket a lépéseket abban az észak-amerikai gazdasági övezetben hozta vissza, amely mind Kanada, mind Mexikó esetében egy, az amerikai gazdasággal szorosan összenőtt amerikai gazdaságra van hatással. A 25 százalékos vám tényleges beléptetése itt pusztító hatással lesz az eddigi viszonyokra. - mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója.

Ha az elnöki bejelentésekhez társítva lenne valamiféle versenyképességi kontextus vagy egyensúlykezelési program, akkor lehetne ennek a vámpolitikának értelmet keresni. Így viszont, hogy nincs, nehéz látni, hogy ebből hogy lehetne jól kijönni - magyarázta Deák András György. Szerinte ennél is nagyobb veszélyt jelent az, ha a minta, amit az amerikai adminisztráció most rajzol, a világgazdaságban is követőkre talál. Akkor valószínűleg lesz kereskedelemszűkítés , kereskedelemeltérítés, ami kíméletlenül visszahat majd a fejlődési pályákra.

A WTO, a világkereskedelmi szervezet az amerikai vámpolitikai húzások ellen tehetetlen, mivel a WTO lényege, hogy az ellentétbe, egymással vitába került felek egy térbe terelve kibeszélhssék, megoldhassák a problémáikat. Az Amerikai Egyesült Államok azonban jelenleg nem mutat hajlandóságot arra, hogy minderről tárgyaljon vagy egyeztessen - magyarázta Deák András György.

Az Egyesült Államok jelenleg csak a négy nagy kereskedelmi parnerére vonatkozóan fogalmazott meg új vámpolitikát: Kanada, Mexikó, Kína, EU. Az Unió olyan szempontból nincs rossz állapotban - vélte a szakértő - hogy az EB egységes és dönthet a vámok és a kereskedelempolitika kérdéseiben. De az eddigi tagadásból ki kell lépni és valamilyen reakciót, választ ki kell dolgozni.