Kérdéses a jövő évi magyar választások tisztességes volta, mivel egy párt nevezte ki az embereit mindenhova, és az ellenzék nem kap fair megszólalási lehetőséget a közmédiában, mondta Gwendoline Delbos-Corfield, a nemrég Budapesten járt EP-delegáció vezetője.
„[Az, hogy] egyetlen párt kinevezte az embereit mindenhová, a médiától az igazságszolgáltatáson át az egyetemekig, azt jelenti, hogy sok mindent tud ellenőrzése alatt tartani a választásokon”
– válaszolta a Euronewsnak Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament nemrég Magyarországon járt delegációjának vezetője.
Ehhez kapcsolódóan: Senki még csak vizsgálni sem hajlandó az MTVA-s hangfelvételek ügyétA közelgő magyar választások kapcsán bízik benne, hogy azok tisztességesek lesznek, bár ezt kérdésessé teszi a közmédia tevékenysége is.
„Az ellenzék soha nem kap időt a közszolgálati médiában, soha nem tudja közvetlenül elérni a szavazókat, mert nem szerepel a tévében, a rádióban. Független, alternatív médiában találhatók csak meg” – mondta a csatornának.
Az EU-ban a jogállamnak vannak leírt és nem vitatható feltételei
A LIBE (az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága) delegációja a múlt héten Magyarországon járt a helyszínen is tájékozódni a jogállam működéséről, személyesen is megkérdezni minél több releváns szereplőt. Erről alább olvashat bővebben.
Ehhez kapcsolódóan: Belekóstolhattak a magyar jogállamba az EU-s tényfeltárók, szerintük romlott a helyzetA magyar kormánypárt és az őket támogató médiakiadványok vádjaira elmondta, hogy a jogállamot felmérő küldöttség megbeszélésein nem volt fő téma sem a bevándorlás, sem az LMBT-jogok érvényesítése.
Delbos-Corfield szerint egyébként a magyarországi látogatásuk során óriási volt a dezinformáció, szörnyű dolgokat írtak le róluk a magyar kormánypárti médiatermékekben.
A képviselőnő beszélt arról is, hogy az EU és a magyar kormány között azért is van konfliktus, mert a magyar kormány szerint a jogállam vitatható dolog, aminek több definíciója is lehet.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint viszont az egész EU olyan alapszövegekre és chartákra épül, amelyek alapján nincsenek különböző vagy vitatható definíciók a jogállamról, és nem is lehetnek. Így elég nehéz együtt dolgozniuk, amikor a magyar kormány bejelenti, hogy nem ért egyet ez EU definíciójával.
A küldöttségük várhatóan decemberben adja le a magyarországi helyzetről szóló a jelentését az Európai Parlamentnek.
Ehhez kapcsolódóan: „Orbán nem érti, hogy az EU nem csak a pénzről szól” – Európai vélemények az EU-párti magyar kormányrólMondja el véleményét a Szabad Európáról ebben a rövid kérdőívben: https://bit.ly/szabadeuropa-kerdoiv
Köszönjük!