Diplomáciai feszültség Moldova és Georgia között

Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján

A moldovai külügyminisztérium bekérette Georgia nagykövetségének ügyvivőjét az ország miniszterelnökének vitatott kijelentései miatt.

A chișinăui külügyi tárca „mélységes elégedetlenségét” fejezte ki azzal kapcsolatban, ahogy a georgiai kormányfő, Irakli Kobahidze nyilatkozott Moldova európai integrációjával és a közelmúltban rendezett választásokkal összefüggésben. A kiadott kormányzati sajtóközleményben érintették a Moldova és Georgia közötti együttműködést és hagyományos barátságot.

Your browser doesn’t support HTML5

Nagy reményeket fűznek a moldovaiak az elnökválasztáshoz

A tiltakozást kiváltó megjegyzéseket nem idézték. A helyi sajtó szerint azt kifogásolhatták, hogy Kobahidze az Európai Politikai Közösség előző heti budapesti csúcstalálkozóján arra utalt, hogy pusztán a moldovai diaszpóra szavazataival tudott nyerni Maia Sandu elnök az október 20-i választáson, és így lett meg a szűk többség is az EU-tagságról szóló népszavazáson.

Eközben a georgiai ellenzék bejelentette, hogy képviselőik nem veszik fel az elcsalt választáson elnyert mandátumukat. Tájékoztatásuk szerint a központi választási bizottsághoz fordultak annak érdekében, hogy egyik jelöltjüket se vegyék nyilvántartásba.

Nemrég Georgiában is választás volt, amelynek eredményét sem az elnök, sem az ellenzék nem ismeri el, Tbilisziben folyamatosak a tömegdemonstrációk. Az Európa-párti államfő új választások kiírását követeli, csalást és széles körű orosz beavatkozást emlegetve.

Ezrek tiltakoznak Tbilisziben a választások miatt, Greta Thunberg is csatlakozott a tömeghez

„Ez a parlament illegitim, így kizárt, hogy részt veszünk a tevékenységében. Nem fogjuk a jelenlétünkkel segíteni a hatóságokat a legitimációjában” – mondta Nika Gvaramia, a Koalíció a Változásért vezetője.

Válaszul az országot 2012 óta kormányzó Georgiai Álom közölte, hogy az alkotmánybírósághoz fordul egyes ellenzéki pártok betiltása érdekében, valamint hazaárulással vádolta meg az Egységes Nemzeti Mozgalmat (ENM). „Nem zárjuk ki, hogy mindenekelőtt az ENM ellen fogunk intézkedni, amely hazaárulást követett el” – szögezte le Kaha Kaladze, a kormánypárt főtitkára, aki szerint rengeteg bizonyítékuk van ahhoz, hogy elérjék az ellenzéki blokk betiltását. Ezzel kapcsolatban azonban részleteket nem árult el.

Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor szabadnak és demokratikusnak nevezte a georgiai választásokat

Orbán Viktor már a hivatalos eredmény közzététele előtt gratulált az oroszbarát kormánypártnak, majd szinte azonnal Georgiába utazott, ahol demokratikusnak és szabadnak nevezve a választást.