Az izraeli erők hétfő hajnalban két túszt mentettek ki egy szigorúan őrzött lakásból a Gázai övezet déli részén. A drámai rajtaütés, amely szimbolikusan nagy sikert jelent Izraelnek, ottani egészségügyi tisztviselők szerint legkevesebb 67 palesztin életét követelte, köztük nőkét és gyerekekét.
A túszmentés támogatására heves légicsapásokat indított az izraeli hadsereg az érintett lakás környékén, a Gázai övezet déli peremén, ahová 1,4 millió palesztin menekült a háború másutt folyó harcai elől.
A rajtaütést Izraelben a túszok kiszabadításáért vívott lassú harc győzelmeként ünnepelték. A Hamász és más gázai fegyveres csoportok még mindig több mint száz túszt tartanak fogságban, de a mostani sikeres akció némileg hozzájárult a hangulat javításához a szélsőséges csoport tavalyi izraeli ámokfutását követően sokkos állapotba került országban. Gázában viszont, ahol az október 7-i támadást követő háború kitörése óta megrázó méreteket öltött a civil áldozatok száma, újabb háborús tragédiához vezetett, sok palesztin halottal és sebesülttel.
A túszok sorsa mélyen aggasztja az izraelieket. A kormány a több tucat megmaradt fogoly kiszabadítását tekinti háborúja fő céljának a Hamász katonai és kormányzóképességeinek megsemmisítése mellett. Miközben a harcok már ötödik hónapja folynak, a túszok kiszabadulása továbbra is bizonytalan. Izraelben megoszlanak a vélemények arról, hogyan vethetnének véget a megpróbáltatásaiknak.
Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök kitart amellett, hogy a nem szűnő katonai nyomás hozhatja el a szabadságukat – ezt az álláspontját hétfőn is megismételte. Más vezető tisztségviselők ellenzik: szerintük az egyezség az egyetlen mód a túszok szabadon bocsátásának biztosítására.
Ehhez kapcsolódóan: Netanjáhú politikai kötéltánca és a túszok
Izrael a Hamász utolsó megmaradt fellegvárának nevezte Gázában Rafahot, és jelezte, hogy hamarosan szárazföldi offenzívát indíthat a sűrűn lakott város ellen. Vasárnap a Fehér Ház közölte: Joe Biden elnök arra figyelmeztette Netanjáhút, hogy Izrael ne hajtson végre katonai műveletet a Hamász ellen Rafahban anélkül, hogy „hiteles és végrehajtható” terve volna a civilek védelmére.
A hadsereg megnevezte a kimentett túszokat: Fernando Simon Marmant (60) és Louis Hart (70) a Hamász fegyveresei a Nir Jicak kibucból rabolták el október 7-én. Netanjáhú irodája közölte, hogy mindketten rendelkeznek argentin állampolgársággal is.
Az izraeli hatóságok szerint nagyjából 250 embert raboltak el Izraelből a Hamász fegyveresei a határon átnyúló rajtaütésük során, amikor becslések szerint 1200 embert, többségében civileket gyilkoltak meg. Izrael megtorló légi és szárazföldi offenzívája több mint 28.000 palesztint ölt meg az ottani egészségügyi hatóságok szerint, a lakosság több mint nyolcvan százalékát otthona elhagyására kényszerítette, és hatalmas humanitárius válságot idézett elő.
Több mint száz túszt szabadítottak ki a novemberi egyhetes tűzszünet során. Izrael szerint körülbelül száz túsz maradt a Hamász fogságában, és a Hamász nagyjából harminc másik ember maradványait őrzi, akiket vagy október 7-én öltek meg, vagy a fogságban haltak meg. Három tússzal tévedésből az izraeli hadsereg végzett, miután decemberben megszöktek fogva tartóik elől.
„Csak a katonai nyomás teljes győzelemig tartó folytatása vezethet valamennyi fogoly elengedéséhez” – közölte Netanjáhú nyilatkozatában.
Drámai rajtaütés
Daniel Hagari ellentengernagy, izraeli katonai szóvivő elmondta, hogy a különleges erők hétfőn hajnali 1 óra 49 perckor fegyvereikből tüzelve betörtek egy második emeleti rafahi lakásba. Az akciót egy perccel később légicsapások kísérték a környező területek ellen. Felfegyverzett Hamász-harcosok őrizték a túszokat, a mentő csapat tagjai a testükkel védték őket, miközben egyszerre több helyen is heves tűzharcba keveredtek a Hamász fegyvereseivel.
A túszokat egy közeli „biztonságos területre” vitték, és gyors orvosi vizsgálatot követően helikopterrel az Izrael középső részén lévő Sheba Medical Centerbe szállították. Egészségi állapotuk jónak mondható. Ők a második és a harmadik túsz, akit sikerült biztonságosan kimenteni; novemberben egy katonanőt szabadítottak ki.
A mentőakció, amely Hagari szerint pontos hírszerzési értesülések alapján történt, és már jó ideje tervezték, javított ugyan az izraeliek morálján, de csak kis lépés a megmaradt túszok kiszabadítása felé, akikről úgy gondolják, hogy elszórtan rejtegetik őket titkos alagutakban, és vélhetően rossz állapotban vannak.
Hart és Marmant egy dél-izraeli házból hurcolták el három rokonukkal együtt, akik a november végi alku során szabadultak ki. Több családtagjuk nem maradt Gázában – jelentette az izraeli média.
Har veje, Idan Begerano, aki meglátogatta a kiszabadított foglyokat a kórházban, azt mondta, hogy a két férfi sovány és sápadt, de jól kommunikálnak, és tudják, hol vannak. Begerano hozzátette, hogy Har, amikor meglátta, egyből azt mondta neki: „Ma van a születésnapod, mazel tov.”
Ehhez kapcsolódóan: Izrael Rafahot bombázta, Washington nem szeretné, ha katonákat is küldenének oda
Több tucat emberrel végeztek a légicsapások
Az izraeli erőket támogató légicsapások az éjszaka közepén érték a zsúfolásig megtelt Rafahot, több tucat robbanást lehetett hallani hajnali 2 körül. Asraf al-Kidra, a Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium szóvivője szerint legalább 67 embert öltek meg légicsapások.
Al-Kidra azt mondta, hogy a mentők még mindig kutatnak a romok között. Az Associated Press újságírója legalább ötven holttestet számolt meg a rafahi Abu Jusszef el-Nadzsar kórházban.
A rafahi kuvaiti kórházban készült és a közösségimédia-oldalakra kitett felvételen halott vagy sebesült gyerekek láthatók. A felvétel hitelességét egyelőre nem sikerült ellenőrizni, de a tartalma összhangban van az AP jelentésével.
A sebesültek a kórház padlóján fekszenek, az orvosok így próbálják ellátni őket. Az egyikük mellett két véres gyerek hever a földön, miközben a férfi azt üvölti, hogy „Mentsétek meg a kislányt!”
Egy fiatal férfi is látható a felvételen egy csecsemő holttestével, aki elmondása szerint a támadásban vesztette életét. Hozzáteszi, hogy a kislány a szomszédja lánya, a háború alatt született és halt meg.
„Jöjjön ide Netanjáhú, és nézze meg: ezt a csecsemőt veszi célba? – mondja. – Mivel vádolja?”
A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium hétfőn közölte: több mint 12.300 palesztin kiskorú halt meg a Hamász elleni izraeli háborúban az övezetben. A tárca szerint az eddig meggyilkolt 28.176 palesztin mintegy 47 százaléka kiskorú volt. A halálos áldozatok közül 8400 nő.