Dunaföldvárnál tetőzik a Duna, kedden elhagyhatja az országot a legmagasabb vízszint

A drónnal készült felvételen a tetőző Duna Budapesten a Lánchídnál 2024. szeptember 21-én

Erről a miniszterelnök beszélt vasárnap reggel az árvízvédelmi operatív törzs ülése után. A főpolgármester azt mondta: már azon dolgoznak, hogy a hét első felében meg tudják nyitni az M2-es metró állomását, a H5-ös HÉV pedig elindulhasson a jövő hét második felében.

Orbán Viktor az árvízi tájékoztatón azt mondta, hogy a harmadfokú védekezés hosszúságát még nem lehetett csökkenteni, hétfőre várják, hogy számos terület kiesik a harmadfokú minősítésű védekezésből. Jó esély van arra, hogy már kedden a legmagasabb vízállás elhagyja Magyarországot déli irányba, és továbbra sem várható olyan mértékű csapadék, ami érdemben befolyásolná az árhullám levonulását.

Szombat délután kinyitották a Mosoni-Duna-torkolati vízművet, így a Mosoni-Duna apadása is megkezdődött. Mosonmagyaróvárnál a Lajtán a tetőzés óta 51 centimétert apadt a víz. A Duna Nagybajcsnál 188, Győrnél 25, Komáromnál 97, Esztergomnál 52, Vácnál 24, Budapestnél 21 centimétert apadt.

A nehezebb védekezési helyszínek között említette a miniszterelnök Pilismarótot, Dunabogdányt, Tahitótfalut, Leányfalut. Vácnál sincs változás, Kismaros védekezik, Kisoroszi „a szokások szerint”. A Budapest alatti kiemelt védekezési helyszínekről azt mondta, hogy Bátán és Dunaszekcsőnél is százszázalékosra emelték a védekezés kiépítettségét. Madocsán ideiglenes védművet kell építeni, ott az ingóságokat ki kell szállítani a hullámtéri ingatlanokból. Baja, Paks rendben van.

A folyó felső szakaszain a járőrözés, a megfigyelőszolgálat működtetése, az ideiglenes védművek elbontása, ahol szükséges, az egészségügyi fertőtlenítés elvégzése a feladat. Amikor a vízügyi dolgozók béremeléséről kérdezték a miniszterelnököt, kijelentette: „Nem akarok a döntés elébe vágni, a főigazgató úrral egyezkedek.” Egy szorosabb regionális árvízi együttműködésről közölte: „Amíg a V4 működött, addig ez rendben volt.” Érdemes ilyen együttműködést kialakítani – értékelte, hozzátéve: van olyan tudásunk, amit szívesen adunk át, és érdemes is tőlünk átvenni.

És a vita Magyar Péterrel?

Orbán Viktor kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy „a politikai élet normális rendje szerint fogunk dolgozni az árvíz után”, szerdán egy európai versenyképességgel foglalkozó konferencián ad elő, csütörtök este Észak-Macedóniában közös tanácskozáson vesz részt a két kormány, az Európai Parlamentben pedig „valamikor október első vagy második hetében” lesz jelen.

Amikor az RTL arról kérdezte, elmegy-e vitázni a köztévébe Magyar Péterrel, először azt mondta, szívesen, majd visszakérdezett, hogy miről vitázna. Úgy fogalmazott: „Majd lesz egyszer választás Magyarországon, és akkor majd vitázhatunk mindenféléről, de ebben a pillanatban normális, konszolidált politikai élet zajlik Magyarországon, mindenkivel szívesen beszélünk mindenről ott, ahol annak helye van.”

Karácsony Gergely: A legnehezebb időszakon is túljutottunk

Az árhullám tetőzése előbb érkezett Budapestre – számolt be közösségi oldalán Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint a közelmúltban végrehajtott árvízi beruházások teljesítették a feladatukat, az elmúlt hetek felkészülése is sikeresnek bizonyult. Hozzátette: az árvízvédelem erősítése a hamarosan kezdődő új önkormányzati ciklusban is kiemelt feladat lesz.

A folytatásról azt mondta, hogy fel kell készülni a helyreállításra, hogy a lehető leghamarabb vissza tudják adni a budapestieknek a közutakat, köztereket, közlekedési útvonalakat, a villamosvonalakat, a metrómegállót. Azon dolgoznak, hogy a hét első felében meg tudják nyitni az M2-es metró állomását, a H5-ös HÉV elindulhasson a jövő hét második felében, a villamosok szintén a hét második felében járhassanak a teljes vonalon.