December elején indulhat újra a munka a Balti-tenger alatt, a gázvezeték építése egy éven keresztül állt az amerikai szankciók miatt.
Az Északi Áramlat 2 projektcég november 28-án jelentette be, hogy folyatják a munkát a vezeték mindkét ágán, mintegy 2,6 kilométeres szakaszokon, Németország kizárólagos gazdasági övezetében.
A német NDR 1 Radio MV a stralsundi balti tengeri vízi szállítási hivatalra hivatkozva azt közölte, hogy december 5-én indul újra az építkezés.
Szélesítenék a szankciók körét
Az Egyesült Államok tavaly decemberben szankciókkal kényszerítette ki az Északi Áramlat 2 építésének felfüggesztését. A vezetéken keresztül ugyanis kétszeresére nőne az Oroszországból közvetlenül Németországba érkező gázmennyiség.
A szankciók vonatkoztak minden olyan hajóra, amely részt vett az Északi Áramlat 2 építésében, és a hatásukra a svájci Allseas gázvezeték-építő cég nem sokkal a projekt befejezése előtt felfüggesztette a munkát.
Az amerikai kongresszus elé már beterjesztettek egy újabb javaslatot, amely kiszélesítené a szankciók körét minden olyan személyre, aki biztosítási szolgáltatással, technikai segítséggel vagy hegesztéssel segíti a gázvezeték építését.
76 kilométer a tenger alatt
Egyelőre nem egyértelmű, hogy hajókat is használnak-e majd az Északi Áramlat 2 fennmaradó szakaszainak építéséhez. A projekt befejezéséhez még 16 kilométernyi vezetéket kellene elkészíteni a német, és 60 kilométert a dán felségvizek alatt.
Az eredeti tervek szerint a munkát az Akademik Cserszkij nevű építőhajó fejezte volna be, de a Marine Traffic információi szerint az orosz felségjelű hajó már elhagyta a németországi Mukran kikötőjét, amely a projekt központjául szolgál, és jelenleg Kalinyingrád partjainál várakozik.
Az NDR 1 Radio MV szerint nem biztos, hogy a hajó megkapta a dán kormány engedélyét a munka folytatására. A norvég hatóságok már részben korábban visszavonták minden olyan hajó engedélyét, amely részt vesz az Északi Áramlat 2 építésében, bár magát a vezeték lefektetését nem tiltották meg.
Feszültség Washington és Berlin között
Eközben Mecklenburg-Vorpommern német szövetségi állam, ahol a gázvezeték véget ér, sajtóhírek szerint a héten egy állami trösztöt hozott létre, hogy védje az amerikai szankcióktól az Északi Áramlat 2 építésén dolgozó cégeket.
Az NDR 1 Radio MV szerint a döntéshozók egyfajta jogi kiskaput használnak ki, hogy megkerüljék a szankciókat.
A gázvezeték ügye komoly feszültség forrása az Egyesült Államok és Németország között. A berlini álláspont szerint Washington jogtalanul próbál korlátozni egy külföldi beruházást, akadályozva Európa energiaellátását.
Az amerikai kormány azért próbálja leállítani a vezeték építését, mert szerintük az növelné Európa függőségét az orosz energiaexporttól, és csökkentené Ukrajna szerepét az orosz gáz szállításában.
Az Északi Áramlat 2 építésére mintegy 10 milliárdba került, ennek mintegy felét a német Uniper és Wintershall cégek, az angol-holland tulajdonú Shell, az osztrák OMV és az Engie állta.
Oroszország eredetileg 2020 elejére tervezte a projekt befejezését. A hajókat érintő szankciókra reagálva Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, reményei szerint 2021 elejére sikerül befejezni a gázvezeték építését.
Forrás: dpa, NDR 1 Radio MV.
Érdekesnek találta cikkünket? Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!