A közvagyon megőrzése és gyarapítása, ahogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. teszi a budapesti fürdőkkel: ezt várja a főváros az állatkert zrt.-vé alakításától – mondta Bősz Anett főpolgármester-helyettes. Az átalakulás számításaik szerint 12 hónapig tart majd, erre az időre már nem írnak ki újabb főigazgatói pályázatot.
A Fővárosi Állat- és Növénykert az utolsó költségvetési intézmény a magyarországi állatkertek közül, az összes többi hasonló intézmény már gazdasági társaságként működik önkormányzati fenntartásban – emlékeztetett Bősz Anett. Ez a budapesti állatkert esetében is így lenne, a fővárosi önkormányzat maradna a fenntartó, csak a működését alakítanák át úgy, hogy a piacon dinamikus mozgást lehetővé tevő társasági forma gyarapítani tudja a közvagyont, amire az önkormányzatnak nagy szüksége van jelenleg – tette hozzá.
Példaként említette a válságok ellenére is profitot termelő Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt.-t, amely tavaly az energiaválság ellenére 2,4 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el. Ide sorolta még a fővárosi vásárcsarnokokat is, amelyeket szintén gazdasági társaságként kezdtek működtetni.
A Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatói posztjára tavaly írtak ki pályázatot, azonban végül eredménytelenül zárult januárban. Ahogy arról a Népszava korábban beszámolt, a Demokratikus Koalíció (DK) bundát kiáltott amiatt, hogy a hét pályázó közül hatot még a meghallgatás előtt kizártak a versenyből, mivel a főpolgármesteri hivatal érvénytelennek találta a pályázatukat.
A DK fővárosi frakcióvezetője, Szaniszló Sándor közleményben szólította fel Karácsony Gergely főpolgármestert egy új pályázat kiírására. A párt elfogadhatatlannak tartotta, hogy a pályázatra jelentkező többi jelöltet – köztük egy nemzetközi szinten is elismert szakembert, egy multinacionális cégnél tapasztalatot szerző vezetőt, illetve egy hasonló profilú vállalat korábbi vezetőjét – anélkül zártak ki, hogy lehetőséget kaptak volna a személyes bemutatkozásra, írja a lap.
Bősz Anett szerint mindenkit felkerestek, aki szóba jöhetett, de azt tapasztalták, hogy a főigazgató-jelöltek közül a jelenlegi rendeletnek csak egy jelölt felelt meg. Ekkor született meg az elhatározás, hogy belevágnak a zrt.-vé alakításba, amely számításaik szerint egy évig tarthat, erre az időre pedig már nem írnak ki új főigazgatói pályázatot.
Persányi Miklós 2020 márciusi távozása óta nincs egy erős vezetője az állatkertnek. A korábbi főigazgató lemondását egészségi állapotával indokolta, de a valódi ok nagy valószínűséggel a Biodóm-beruházás leállása volt, amely azóta is félkész állapotban van.
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a főváros szerint további 45 milliárd forint kellene a befejezéséhez, de a kormány egyelőre nem adott választ arra, hogy biztosítja-e a szükséges forrást, mert a fővárosnak biztosan nem lesz ennyi pénze, fűtése és fenntartása így is havi nagyjából húsz-harmincmillió forint a téli hónapokban.
Ehhez kapcsolódóan: Főváros: Még 45 milliárd forintra van szükség a Biodóm befejezéséhez