Elhallgatott EU-s milliárdok; demokráciapuccs Romániában; visszatérésre készül az Iszlám Állam

Orbán Viktor és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón 2024. december 19-én Brüsszelben

Így bukhat el Magyarország közel húszmilliárd eurót. Ki puccsolta meg a demokráciát Romániában? Az Iszlám Állam visszatérésre készül a szíriai hatalmi vákuumban. A hét legfontosabb cikkeiből válogattunk.

Így bukhat el Magyarország közel húszmilliárd eurót

Két évvel ezelőtt indult meg a jogállaminak is nevezett, valójában az európai uniós költségvetés védelmét célzó feltételességi eljárás Magyarországgal szemben. A kormány idén sem került közelebb az EU által közvetlenül és közvetve zárolt, közel húszmilliárd euró felzárkóztatási és helyreállítási forrás eléréséhez.

Podcastsorozatunk legújabb részében állandó brüsszeli tudósítónk rámutatott, hogy bár Orbán Viktor szerint az ország meg fogja kapni az EU-s felzárkóztatási forrásokat, a jelenleg elérhető tizenkétmilliárd euró kevesebb, mint az országnak járó források fele, és ráadásul már milliárdos nagyságrendben olvadnak a zárolt összegek is. Kérdés, hogyan vétózhatja meg a magyar kormányfő az Európai Unió költségvetését, amivel fenyeget, ugyanis erről csak 2027-ben lesz szavazás.

Ki puccsolta meg a demokráciát Romániában?

Eltörölték a gyaníthatóan orosz befolyás alatt álló szuverenista államfőjelölt első fordulós győzelmét hozó választás eredményeit Romániában. Eközben – bár az alapvetően atlantista erők, köztük az RMDSZ, győztek a parlamenti választásokon – a szélsőjobb kapta a szavazatok harmadát. Mik az Orbán-kormány és mik az RMDSZ érdekei a román szuverenisták erősödésekor? Milyen titkosszolgálati játszmák és geostratégiai érdekek befolyásolják, hogy Románia marad-e a nyugatos úton?

Az Iszlám Állam visszatérésre készül a szíriai hatalmi vákuumban

A terrorcsoport fegyveresei megpróbálják kihasználni a rezsim bukását követő biztonsági vákuumot Szíriában. Szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a dzsihadisták ennek érdekében újra jellegzetes erőszakos módszereikhez fordulhatnak.

Egy másik cikkünkben arról írtunk, hogy a szíriai felkelők a hatalom megdöntése után megnyitották a kegyetlenségéről régóta ismert Szajdnaja börtönkomplexumot, így a világ szembesülhetett az emberi mészárszéknek is nevezett létesítményben uralkodó borzalmas körülményekkel.

Elemeztük, hogyan és miért próbálja átkeretezni Oroszország a szíriai kudarcát. Mint rámutattunk, a Kreml propagandája dicsőségtől zengett, amikor orosz katonai beavatkozás mentette meg az elnök hatalmát Szíriában, most azonban, hogy Bassár el-Aszad megbukott, ezzel Oroszország tekintélye is megkérdőjeleződött, Moszkva csendben van, és távolítani próbálja magát a történtektől.

Alapítványi fenntartású egyetemek: kosarat adott az Európai Bizottság a kormánynak

Az Európai Bizottság megállapította, hogy a magyar jogszabály-módosítások nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumait érintő összeférhetetlenségi aggályokat, ezért továbbra is hatályban kell maradniuk az ilyen modellben működő alapítványokra, valamint az általuk fenntartott intézményekre, köztük a modellváltó egyetemekre vonatkozó intézkedéseknek, amelyek így továbbra is ki vannak zárva az Erasmus+ diákcsere- és a Horizont Európa kutatási keretprogramból.

A munkácsi hegyi rohamdandár, akik drónokkal vadásznak a síkságon

A legrégebbi és egyik legkeményebb ukrán alakulatnál jártunk. Profikról van szó, akik október közepén megmentették a donyecki front déli szakaszát azzal, hogy elreteszeltek egy megállíthatatlannak tűnő orosz áttörést. Betekintés a 128-as munkácsi hegyi rohamdandár mindennapjaiba.

Valláskutató: Kialakult egy közhangulat, hogy az egyház úgy táncol, ahogyan a forint cseng

Két héten belül immár három magyar katolikus vezető is állásfoglalást tett közzé az egyházon belüli bántalmazások, szexuális abúzusok miatt. Legutóbb a pannonhalmi főapát, Hortobágyi T. Cirill kért bocsánatot mindazoktól, akikkel szemben egyházának szolgálattevői visszaélést követtek el, de írt a megelőzés, a feltárás fontosságáról, a felelősségvállalás megkerülhetetlenségéről és a transzparens kommunikációról is. Máté-Tóth Andrást, a Szegedi Tudományegyetem vallástudomány-professzorát arról kérdeztük, hogy ezek a megnyilatkozások egy átgondolt megtisztulási folyamat jelei lehetnek-e.

Tanulmány: kifejezetten hasznos a lomtalanítás környezeti és társadalmi szempontból is

A MOHU megszüntetné a lomtalanítást, miközben egy friss kutatás szerint a Budapesten lomizók kifejezetten hasznos munkát végeznek környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi szempontból is. Egy-egy lomtalanítás alkalmával több tízezer tonnányi olyan hulladékot hasznosítanak újra, amely a munkájuk nélkül a szemétégetőben végezné. A kutatók becslése szerint a lomtalanítás 18–35 ezer ember számára jelent rendszeres jövedelemkiegészítést. Ha a lomizás megszűnne, jóval nagyobb hulladékmennyiséget kellene kezelni.

Itt a tél, itt a légszennyezés

Télen sok helyen a veszélyességi határérték sokszorosára ugrik Magyarországon a legveszélyesebb, láthatatlan szálló por mennyisége. Ez elsősorban szegénységi probléma, mert sok helyen azzal fűtenek, amivel tudnak. Azt viszont a foghíjas hazai mérésekből nehéz megmondani, hogy mekkora a gond. Ha az állampolgárok jobb levegőt szeretnének, jó eséllyel nekik kell elérniük a döntéshozóknál.

Ügyvéd: Pár nap alatt nagyot fordult a fiatalkorú elkövetők esetében az elévülés értelmezése

Az Országgyűlés az ellenzék többségének támogatásával kedden megszavazta a Büntető törvénykönyv módosítását, hogy életfogytos bűncselekmény fiatalkorúak esetében sem évülhet el. A kormánypártok szerint eddig is ez volt a jogalkotói akarat, ugyanakkor Ésik Sándor ügyvéd szerint a 2012-es Btk. alapján mindenki joggal értelmezhette úgy a törvényt, hogy van elévülés, ezért is engedték szabadon Till Tamás feltételezett gyilkosát.

A kormány megszegi az EU-nak tett vállalását: az OBT nem véleményezheti az igazságügyi törvények módosításait

A kormányzat ugyanazt csinálja, mint 2023-ban: betesz egy alibipasszust a törvényszövegbe, majd erre rákapaszkodva egy parlamenti bizottság egy kidolgozott, több tucat paragrafusnyi módosítást tol be a plenáris ülés elé. Vita így nincs, az Országos Bírói Tanács véleményezési joga kiiktatva. Többek szerint az OBT egyébként is csak lohol az események után, a kormány a bolondját járatja vele – kockáztatva a már megnyitott európai uniós pénzcsapok elzárását.

A lengyel EU-elnökség potenciális méregpirulái a magyar kormánynak

Fokozott aktivitásra van kilátás az orosz energiaimporttól való teljes leválást, a védelmi képességek fejlesztését, a migrációt és a jogállam védelmét illetően a január 1-jén startoló soros lengyel EU-tanácsi elnökség alatt. Néhány irány szembemegy Budapest érdekeivel.

Áramszünet, kultúrsokk, életveszély – külföldi önkéntesek Ukrajnában

Fotós, matróz, egykori angoltanár – különböző nemzetiségű és hátterű emberek, akikben az a közös, hogy évek óta Kelet-Ukrajna legforróbb pontjain végeznek vagy koordinálnak humanitárius munkát, rendszeresen kockáztatva az életüket. Van köztük, aki PTSD-vel küzd, más jó eséllyel célpontként van nyilvántartva, de egyikőjük sem tervez hazatérni.

Egy másik anyagunkban bemutattuk, hogy az immár lassan három éve tartó, felfoghatatlan pusztítással járó háború felgyorsította Ukrajna átállását a tiszta energiára, és bár az orosz inváziós hadsereg a nap- és szélerőműveket is támadja, azok könnyebben helyreállíthatók.

Orbán Viktort is védték egykor, ma már ez lehetetlen lenne – harmincéves a TASZ

Egyenlő. Bátor. Szabad – ezzel a három szóval foglalható össze a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Legyen szó a Pegazus-ügyről, a támogatott lakhatásról, a romák, a fogyatékkal élők vagy az oktatás helyzetéről, mindenütt felbukkannak az 1994-ben, azaz épp harminc éve alakult civil jogvédő szervezet munkatársai. Dojcsák Dalma, a TASZ ügyvezető igazgatója volt a Szelfi vendége.

A jogszabály szerint kellene, de sok faluban még mindig nem lehet palackot visszaváltani

Közel háromszáz olyan település van, ahol a törvények szerint visszaváltási pontnak kellene működnie, de még sincs. A hazai jogszabályok szerint minden ezer főnél nagyobb településen elérhetővé kellett volna tenni a szolgáltatást. A MOHU szerint a magyar lakosság 88 százaléka olyan településen él, ahol van visszaváltási lehetőség, miután 1275 községben van visszaváltási pont. Az elérhető adatok szerint azonban a települések többségében, 1880 faluban nem lehet palackot visszaváltani.

Hogyan tökéletesítik az autoriter vezetők dezinformációs játékukat?

Mielőtt Moldovában egyszerre tartottak elnökválasztást és EU-népszavazást, a Kremlhez köthető szereplők dezinformációk elhintésével voltak elfoglalva – magyarázza Felix Kartte szakértő a Szabad Európa tatár–baskír szolgálatának. A tekintélyelvű rezsimek új taktikákat is alkalmaznak az emberek összezavarására és a hibaáthárításra.