Szőcs Géza 1953-ban született a romániai Marosvásárhelyen. 1978-ban Babeș–Bolyai Tudományegyetemen végzett magyar-orosz szakon, majd 1979 és 1980 között Sütő András erdélyi író javaslatára nyerte el a németországi Herder-ösztöndíjat.
A nyolcvanas évek második felében Szőcs Géza Genfben dolgozott újságíróként, ezután lett 1989-1990-ben a Szabad Európa Rádió budapesti irodavezetője. 1990-ben, a kommunista rendszer bukása után visszaköltözött Kolozsvárra, ahol 1991-ig az RMDSZ főtitkára is volt, majd irodalmi és közéleti tevékenységet végzett.
A politika fősodrába tíz évvel ezelőtt, 2010-ben tért vissza. Orbán Viktor miniszterelnök kinevezte a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma kulturális államtitkárságának élére. Két évvel később már a kormányfő kulturális főtanácsadója volt.
Nagy visszhangot keltett, amikor kormánykörökből szinte egyedüli módon 2016 októberében rendkívüli csapásnak nevezte a Népszabadság napilap megszűnését.
„Azt a sajtószabadságot, amelyet éppen a Népszabadság létezése is fémjelzett, sérülés fenyegeti a lap megszűnésével. A sajtószabadság sérülésével pedig sérül a nemzet joga a pluralizmushoz, a sokszínűséghez, a nézetek és vélemények gazdagságához. A Népszabadság egy világnézeti és politikai alternatívát jelentett, és nem volna helyes alternatívák nélkül gondolkodnunk. A sajtószabadság egy rendszer. Ha kiesik egy eleme, működésében zavar keletkezhet”
– nyilatkozta Szőcs Géza még 2016-ban.
A haláláról szóló gyászhírt a PEN Club Facebook-oldala osztotta meg csütörtök este.