Elképesztő Guinness-rekordokra hajt egy örmény kisváros

Ha létezne Guinness-rekord az egy városra jutó legtöbb világrekord számát illetően, azt kétségtelenül az örményországi Talin tartaná. A városnak mindössze hétezer lakosa van, de több tucat rekordot döntöttek már meg, és a Titánok Otthona nevű edzőteremben újabbakra készülnek.

A fővárostól, Jerevántól egyórányira nyugatra fekvő, jellegtelen mezőgazdasági kisvárosban mintegy hétezer ember él. Talin kis méretére azonban rácáfol a helyiek elképesztő teljesítménye.

Egy mellékutcában, egy átalakított óvodában áll egy kis tornaterem, amelynek nevét nagyjából úgy lehetne fordítani, hogy a Titánok Otthona, ami az ősi örmény harcosokra és legendákra utal. A 2021-ben felállított edzőterem falán huszonöt, a Guinness World Records szervezet által kiállított oklevél lóg, amelyek az itt edző sportolók – sokan közülük még csak tizenévesek – által felállított eredményeket jelzik.

A leghosszabb időtartamú kötélen lógás egy ujjal negyvenhét másodperc. Ezt a világrekordot az itt élő Artak Szarojan tartja.

A legtöbb nyak körüli hulahoppkarikázás harminc másodperc alatt száznégy, amit Hajk Gazarijan tart.

A legtöbb húzódzkodás helikopterről egy perc alatt harminckettő, amelyet Hamazaszp Hlojan tart.

A nyugat-örményországi Talin

„Országoknak nincs annyi rekordjuk, mint Talinnak” – mondta Vardan Tovmaszjan, a Djuntaznagirk Titansz vezetője. Az egyesület az örmények rekorddöntéseinek dokumentálásával foglalkozik. (A Guinness szóvivője a Szabad Európának elmondta, hogy nem vezetnek nyilvántartást a rekordtartók számáról helységenként.)

A Titánok Otthonának első számú rekordtartója egyben a tulajdonos és vezetőedző, Roman Szahradjan. A harmincöt éves férfi nyolc rekordot döntött meg pályafutása során, köztük a legtöbb lábujjhegyérintést egy perc alatt, miközben négy ujjal tartja a rudat (ez harminchat), és a legtöbb csípőforgást vízszintes rúdon egy perc alatt (ez pedig negyvenegy).

Szahradjan 2021-ben nyitotta meg az edzőtermet. Fiatal védencei havonta hatezer dramot (körülbelül tizenöt dollárt) fizetnek a tagságért, és hetente kétszer csoportos edzéseket tartanak iskola után. Bár Talin büszkélkedhet egy női rekorddöntővel is, Rita Kacsatrijannal, aki egy perc alatt a legtöbb nyújtott orosz csavart felülést mutatta be, a Szabad Európa látogatásának napján az egész csapat fiúkból és fiatal férfiakból állt, és az edzőtermet áthatotta a bajtársiasság.

Néhány bemelegítő nyújtás után a csapat barátságos erőemelő-versenyt rendezett. A csoport legfiatalabb tagja, a tizenegy éves Miszak Galcsjan lett az első. Súlyszíjat csatolt a derekára, és bemeszelte a kezét, a többi fiú pedig erőteljesen masszírozta a lábát és dörzsölte a vállát, mint egy bokszolót a meccs előtt. Egy társa egy üveg illatos sót nyújtott neki, hogy beleszagoljon. Végül ötven kilót emelt fel.

Grigor Manukjan egyujjas húzódzkodással próbálkozik a talini edzőteremben

Miután minden fiú sorra került, a tornaterembe mentek, ahol egy gyors óriásforgás-bemutatót tartottak, egy olyan gyakorlatot, amelyben a sportoló egy rúdba kapaszkodva háromszázhatvan fokban forog teljesen kinyújtott testtel. Az egyik fiú bekötötte magát, társai bátorításképpen számoltak. Huszonhétig jutott el, mielőtt a karjai elgyengültek. Szahradjan lesegítette a gyereket, és stabilizálta, miközben szédelegve próbálta visszanyerni az egyensúlyát.

Ez az úgynevezett óriásforgás volt az a gyakorlat, amelynek köszönhetően Szahradjan bekerült a Guinness-rekordok közé. 2010-ben látott egy televíziós riportot egy másik örményről, David Fahradjanról, aki megállás nélkül háromszázötven forgással döntött világrekordot.

Szahradjan a hátsó kertjében, Talinban végezte a magasrúd-óriásgyakorlatokat, a maximuma hatvan volt. A rekordról szóló hírek azonban komolyabb edzésre ösztönözték, és hamarosan Fahradjannal pár havonta rendszeresen megdöntötték egymás rekordját: négyszázötven, majd ötszázhatvan, majd hatszázhetven. Végül 2011-ben Szahradjan ezeregyet teljesített huszonnyolc perc alatt.

Ezt a rekordot több mint egy évtizedig tartotta, egészen 2022-ig, amikor a mongol Battszengel Szojol Erdene ezeregyszáztizenegyet teljesített. De Szahradjan még mindig úgy véli, hogy a teljesítménye egyedülálló. Kiderítette, milyen magas Erdene, és számolt: mivel ő magasabb, mint mongol társa, a lába egy kicsit messzebbre jutott az ezeregy pörgés során – magyarázta.

Harmincöt évesen azonban Szahradjan úgy gondolja, hogy túl öreg az ilyen állóképességi rekordokhoz, ezért olyan teljesítményekre koncentrál, amelyek nem vesznek igénybe annyi időt. Idén két új rekordot szeretne elérni: a két mozgó teherautóra rögzített rúddal végrehajtott óriásforgásokét és a fordított fogással végrehajtott óriásforgásokét.

Roman Szahradjan egy fiatal tanítványával

Szahradjan emellett új rekordokat is keres, amelyeket fiatal tanítványai megdönthetnek. Idén például az egy perc alatt végzett plankfekvőtámaszokét és a könyök körüli hulahoppforgásokét egy perc alatt.

Az egyik kilencéves titán, Arsak Szahakjan arra készül, hogy megdöntse a legtöbb egykezes cigánykerekezés világrekordját harminc másodperc alatt. (A jelenlegi, huszonhatos rekordot a pakisztáni Szalár Mehszúd tartja, aki hatéves korában állította fel.)

Az egykor a világ extrém teljesítményeinek mérésére szolgáló Guinness hírneve az elmúlt években romlott. Mostanában a pénz nagy részét abból szerzi, hogy hivatalos bírákat küld – akár több tízezer dolláros költséggel – a rekordkísérletek felügyeletére, amelyeket egyre gyakrabban hírnévhajhász márkák vagy a megítélésüket szépíteni kívánó diktatúrák vállalnak.

Talin és a Titánok azonban az ügy egy háziasabb oldalát képviselik.

Nekik nincs pénzük arra, hogy bírákat hívjanak; a Guinness elfogadja a videófelvételeiket dokumentációnak, Szahradjan pedig fenntartja idealista nézetét a Guinness világáról, és arra panaszkodik, hogy Örményországban a világ más részeihez képest alulértékelt.

„Nyugaton ha egy sportoló megdönt egy Guinness-rekordot, az nagy dolog” – mondta.

Miszak Galcsjan súlyemelés közben

Örményországban azonban, mint mondja, a kormány nem érdekelt a Guinness-rekord-kísérletek finanszírozásában vagy támogatásában, és elutasította az Oktatási, Tudományos, Kulturális és Sportminisztériumhoz intézett megkeresését is.

„Azt mondják, hogy a Guinness nem sport” – panaszolta.

Helyi adományozóktól kap támogatást, köztük az Ijevan pálinkafőzdétől (amelynek tulajdonosa egy Talin melletti faluból származik) és egy jótékonysági alapítványtól, amelyet egy emigráns üzletember vezet az Egyesült Államokban.

Szahradjan ügyes a rendszer működtetésében és abban, hogy rekordokat találjon, amelyeket ő vagy tanítványai megdönthetnek. A Guinness honlapját tanulmányozza, hogy megdönthető rekordokat találjon, vagy új variációkat találjon ki a már létező eredményekhez, amelyeket aztán – a Google Fordító segítségével – felajánl a Guinnessnek.

Hamo Hlojan oldalsó mérleget, más néven eltolós zászlót mutat be a talini edzőterem előtt

A mozgó teherautós óriásforgást például ő maga javasolta. A Guinness jóváhagyta, miután aláírt egy szabványos lemondó nyilatkozatot azzal a feltétellel, hogy legalább húsz forgást meg tud tenni. Javasolt egy másik új rekordot is, ami a helikopterről lógva végzett lábujjhegyérintéseket illeti; a Guinness erre is azt mondta, hogy elfogadja, ha meg tud csinálni húszat.

Szerinte legalább negyvenre képes. A probléma azonban a helikopterrel van. Miután az edzőterem sportolói több léghúzódzkodási rekordot is felállítottak, a helikoptereket biztosító cég közölte, hogy új engedélyekre van szükségük a kormányzati légügyi hatóságoktól. A tanítványok egyelőre nem használhatják a gépeiket.

Szahradjan számára ez egy újabb akadály, amelyet az örmény állam állított polgárai világraszóló ambíciói elé, és egy másik országhoz csatlakozna, ha az támogatja.

„Megtennénk amerikai zászló alatt, cseh zászló alatt – mondta. – Ha itt nem lehetséges, készek vagyunk bármely más országban megcsinálni.”

A legutóbbi rekord, amelyet a tornaterem sportolója állított fel, két költöztető teherautó közé rögzített rúdon végrehajtott húzódzkodás volt. A tizennyolc éves Grigor Manukjan 2023 júniusában negyvennégyszer tudott így húzódzkodni. Azt mondta, hogy ötvenet is megcsinálhatott volna, de a rekordját azoknak a katonáknak akarta ajánlani, akik Örményország és Azerbajdzsán negyvennégy napos háborújában haltak meg 2020-ban.

Manukjan tartja a helikopterről egy perc alatt végzett húzódzkodás rekordját is (ez harminchat), és arra készül, hogy repülőgépről is megdöntse ugyanezt a rekordot – ha a bürokrácia megengedi. Addig is a csapat többi tagjával edz.

„Itt mindenki inspirál mindenkit, hogy még több rekordot döntsön meg” – tette hozzá.

A cikket Joshua Kucera írta Robert Zargarjan riportja alapján.