Az amerikai hadsereg bejelentette, hogy lezárultak a munkálatok, így hamarosan megindulhatnak a palesztin enklávé ellátását célzó humanitárius szállítmányok ezen az útvonalon is.
Több mint két hónapig zajlott az építkezés, amelyet logisztikai, időjárási és biztonsági kihívások nehezítettek.
Az Egyesült Államok célja a gázai lakosság élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszerellátásának javítása, azonban az ideiglenes móló nem tudja kiváltani a normális körülmények mellett jóval fenntarthatóbb szárazföldi útvonalakat.
A tájékoztatás szerint kezdetben naponta nagyjából kilencven teherautónyi segélyrakomány érkezhet Gázába; a kapacitás később napi 150 teherautóra növelhető.
Ehhez kapcsolódóan: Az izraeli erők visszatérnek a régi gázai hadszínterekre; kétségek a háború célja körül
A szállítmányok az izraeli hadsereg által kialakított kikötői létesítménybe fognak kerülni, délnyugatra Gázavárostól. A segélyszervezetek innen fogják végezni az elosztást.
Nagy-Britannia bejelentette, hogy útnak is indították Ciprusról az első, csaknem száztonnányi szállítmányt, amelyben 8400 darab, átmeneti menedékként használható könnyűszerkezetes kisház található.
Ehhez kapcsolódóan: Az izraeli erők ellenőrzik az Egyiptommal közös rafahi határátkelő gázai oldalát
A Rafah peremén zajló összecsapások következtében mintegy hatszázezer ember menekült el a térségből, körülbelül százezer pedig Észak-Gázából, ahol az izraeli fegyveres erők újrakezdték a hadműveleteket.
Amerikai védelmi minisztériumi tisztségviselők úgy vélekedtek, hogy a harcok nem veszélyeztetik az új, ideiglenes móló és az elosztás működését, azonban leszögezték, hogy szorosan figyelemmel követik az övezetben a biztonsági helyzet alakulását, és szükség esetén leállítják a szállítmányokat, még ha csupán átmenetileg is.
A kikötői helyszín többször tűz alá került az építkezés alatt, a Gázát uraló Hamász terrorszervezet pedig azzal fenyegetett, hogy célpont lesz ott is minden külföldi erő, amely „megszállja” a területet.
„A részt vevő amerikai erők védelme elsődleges fontosságú, ezért az utóbbi hetekben az Egyesült Államok és Izrael integrált biztonsági tervet dolgozott ki a személyzet megóvása érdekében” – emelte ki Brad Cooper, az amerikai hadsereg központi parancsnoksága (CentCom) egyik vezetője.
Közleményében a CentCom leszögezte, hogy katonái nem léptek a területre, ahogy nem fognak részt venni a móló működtetésében sem.
Ehhez kapcsolódóan: Megkezdi a tengeri híd építését Gázánál az amerikai hadsereg
„A következő napok során várhatóan kigördülnek a partra a humanitárius segélyeket szállító kamionok. Az ENSZ-hez fog eljutni a segély, ők fogják koordinálni az elosztását” – írták.
A part menti körzet biztonságáért az izraeli hadsereg felelős, a közelben azonban két amerikai hadihajó is állomásozik, két erősen felfegyverzett romboló, a USS Arleigh Burke és a USS Paul Ignatius.