Mintegy tízezer pedagógus már levizsgázott a belügyminiszter által előírt továbbképzésen, amelyen megújíthatják ismereteiket a Nemzeti alaptantervről (NAT) vagy az óvodai nevelés alapprogramjáról. A szakszervezetek és a kormány által létrehozott pedagóguskar is kritizálta a vizsgát, továbbképzésre és jobb alaptantervre lenne inkább szükség szerintük.
Kedd délutánig a Belügyminisztérium 51 ezer pedagógust értesített, hogy el kell végeznie a képzést, közülük 21 ezren regisztráltak, nagyjából tízezren pedig már el is végezték és levizsgáztak. 27 pedagógusnak nem sikerült, nekik ismételniük kell – közölte a minisztérium a Népszava kérdésére.
A tízórás távoktatás szeptemberben indult, először az óvodapedagógusok számára. A képzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem végzi. A pedagógusoknak tananyagcsomagokat kell letölteniük az oktatott tárgyaikból, amelyeket maguknak kell feldolgozniuk, utána egy húsz kérdésből álló online tesztet kell kitölteniük. A sikeres vizsgához legalább tizenöt jó válasz szükséges – írja a lap.
A kormány célja a vizsgával, hogy a pedagógusok felfrissítsék a tudásukat a NAT-ról vagy az óvodai alapprogramról. A képzést figyelembe veszik az idén induló teljesítményértékelésben. A minisztérium szerint az óvodapedagógusoktól pozitív visszajelzések érkeztek a képzésről, hasznosnak tartották.
Korábbi cikkünk a témában: Többet beszélgetnek, olvasnak a diákok, de sok helyen kaotikus a mobiltilalom
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint a hozzájuk érkezett visszajelzések alapján sokan megalázónak tartották a vizsgáztatást. A szakszervezet szerint nem vizsgázni kellene a NAT-ból, hanem megvitatni a tartalmát, különösen, hogy jövőre esedékes a felülvizsgálata. A PDSZ azt is kifogásolta, hogy nem lehet tudni, hány pont jár a képzés elvégzéséért a teljesítményértékelésben. A vizsgán feltett kérdések sokszor szakmaiatlanok vagy primitívek voltak – mondta.
A szakszervezethez eljutott tesztben szerepel például egy olyan kérdés, hogy mi a célja a korszerű idegennyelv-tanításnak. Itt két, előre megadott válasz volt: „szavak tanulása”, illetve a tanuló „nyelvi cselekvőképességének fejlesztése” – idézi a lap.
A pedagógusok kötelező képzését és számonkérését a szakszervezetek mellett a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar is kritizálta. A képzést és a vizsgákat legkésőbb 2025. január 31-ig kell teljesítenie minden pedagógusnak.
Ehhez kapcsolódóan: Szakszervezeti alelnök: Pitiáner bosszú zajlik a státusztörvény után visszatérő tanárok ellen