Több mint ezer kormányellenes tüntetőt vettek őrizetbe Belaruszban, ahol már az egymást követő tizenharmadik vasárnap tartanak a három hónappal ezelőtt vitatott választási eredményekkel megválasztott Aljakszandr Lukasenka lemondását és új elnökválasztást követelő tüntetések.
A Vyaszna emberi jogi szervezet szerint november 8-án összesen 1024 embert vettek őrizetbe a biztonsági erők.
A közösségi médiában közzétett videofelvételeken és fényképeken jól látható, ahogy a gyakran civil ruhát viselő férfiak brutálisan a földre teperik a tüntetőket, majd a rendőrségi járművekbe toloncolják őket.
Hat újságíró a letartóztatottak között
A legtöbb letartóztatás a fővárosban Minszkben történt, ahol az úgynevezett Demokrácia-felvonulás során több ezer résztvevő lengetett piros-fehér zászlót és napernyőt, amelyek az ellenzék szimbólumaivá váltak.
A biztonsági erők megakadályozták, hogy a tüntetők a városháza közelében gyülekezhessenek. A belváros több utcáját és terét is elzárták a felvonulók elől.
Minszkben vasárnap reggel megkezdték az internethozzáférés korlátozását, és a belváros több metróállomását is lezárták egy órával a tüntetés megkezdése előtt az "utasok biztonságára" hivatkozva.
Homelben, Vicebszkben, Zslobinban és több más városban is tüntetésekről és letartóztatásokról számoltak be.
Az őrizetbe vettek között legkevesebb hat újságíró volt.
A Vyaszna szerint a letartóztatottak közül később többet is elengedtek.
Your browser doesn’t support HTML5
Augusztus óta több ezer embert tartóztattak le
A Belaruszt 26 éve kormányzó Lukasenkának az augusztus 9-i elnökválasztás óta szinte napi szinten kell a tüntetésekkel szembenézni.
Az ellenzék szerint a választásokat elcsalták; az eredményt a nyugati országok sem voltak hajlandóak elfogadni.
Több ezer embert tartóztattak le azóta, mióta a hatóságok kihirdették a választási eredményeket és Lukasenkát győztesnek nyilvánították.
Az ország ellenzéki vezetőinek nagy részét letartóztatták, a többiek pedig az ország elhagyására kényszerültek.
Nemzetközi aggodalmak
Mint, ahogy arról korábban beszámoltunk, az elnökválasztás „erőszakos, indokolatlan letartóztatásaira és a csalásra” reagálva az Európai Unió vízumtilalmat vezetett be 55 magas rangú belarusz tisztviselő, köztük Lukasenka ellen, és befagyasztotta a bankszámláikat is.
Egy, a múlt héten megjelent független jelentés szerint Belaruszban „hatalmas és szisztematikus” emberi jogsértéseket követtek el az elnökválasztás előtt és után is, beleértve a választási csalást, a rendőri túlkapásokat, a rendszeres kínzást, valamint a békés tüntetők letartóztatását is.
Az EBESZ égisze alatt egy független szakértő által készített jelentés új választások kiírására, az összes politikai fogoly azonnali szabadon bocsátására, és a kínzások és bántalmazások független nemzetközi kivizsgálására szólított fel.
„Őszintén szólva nagyon megdöbbentő, hogy ez a fajta viselkedés megtörténhet a 21. században egy, az európai kontinensen lévő országban" - mondta James Gilmore az EBESZ amerikai nagykövete november 6-i sajtótájékoztatóján.
Gilmore „hiteles beszámolókat” idézett, amelyek „tömeges önkényes fogvatartásokról, a békés gyülekezés jogának és a véleménynyilvánítás, illetve az egyesülés szabadságának kiterjedt korlátozásáról” szólnak.
„Valójában a jelentés nagyon részletesen beszámol az emberekkel szemben elkövetett fenyegetésekről és a nők nemi erőszakkal történő megfélemlítéséről. Családos embereket azzal fenyegetnek, hogy gyermekeiket elveszik. A jelentésben beszámolnak az embereket ért fizikai bántalmazásokról és támadásokról, illetve arról, hogy a börtönbe kerülteknek embertelen körülményekkel kell megküzdeniük, így akarják megállítani Belaruszban a törvényes demokrácia kialakulását” - mondta Gilmore.