Engedélyezte a Kúria a fővárosi népszavazást a 2036-os olimpiáról

A népszavazás kezdeményezői a FVB ülésén 2024. szeptember 27-én

Megváltoztatta a Kúria a Fővárosi Választási Bizottság elutasító határozatát, és hitelesítette a többek között Hadházy Ákos országgyűlési képviselő által kezdeményezett fővárosi népszavazási kérdést a 2036-os budapesti olimpiai pályázatról. Váratlan és jó hír, de hiszem, ha látom - reagált a fejleményre a Szabad Európának Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő.

A Kúria keddi határozatában hitelesítette a fővárosi szintű helyi népszavazásra javasolt kérdést – „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?” –, megváltoztatva a Fővárosi Választási Bizottság szeptember 27-i határozatát, amelyben elutasította a kezdeményezést.

A végzés ellen további jogorvoslatnak nincs helye, közzé kell tenni a Magyar Közlönyben – közölte a Kúria.

A kérelmezők – Hadházy Ákos, Jámbor András és Csárdi Antal országgyűlési képviselő, valamint Baranyi Krisztina és Soproni Tamás kerületi polgármester – szeptember 2-án nyújtották be a fővárosi szintű helyi népszavazásra javasolt kérdést hitelesítésre a Fővárosi Választási Bizottsághoz. A testület szeptember 27-én hozta meg határozatát, amelyben megtagadta a népszavazásra javasolt kérdés hitelesítését arra hivatkozva, hogy sem a választópolgári, sem a döntéshozói egyértelműség követelményének nem felel meg.

A kérelmezők a jogorvoslatra nyitva álló határidőben előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmükben az FVB határozatának megváltoztatását és a kérdés hitelesítését kérték.

A kérelmezők szerint a népszavazásra javasolt kérdés megfelel az egyértelműség követelményének, közérthető és nyelvi szempontból is világosan megfogalmazott, egyszerű mondatszerkezetű, közérthető szavakat tartalmaz, megválaszolása nem igényel további háttérismeretet vagy feltételezést a választók részéről.

A Kúria a bírósági felülvizsgálati kérelem alapján a sérelmezett határozatot, valamint az azt megelőző eljárást megvizsgálta, és megállapította, hogy a kérelmező felülvizsgálati kérelme alapos – olvasható a végzésben.

Az FVB határozatában arra a következtetésre jutott, hogy a választópolgári és a jogalkotói egyértelműség hiánya miatt a vizsgált kérdés nem hitelesíthető. Ezzel szemben a Kúria megállapította, hogy a kérdés megfelel az egyértelműség követelményének.

A népszavazásra javasolt kérdés választópolgári egyértelműsége vizsgálatánál abból kell kiindulni, hogy az átlagosan tájékozott állampolgár számára világos-e a kérdés, kétséget nem hagyó tartalommal bír-e a szavak általánosan elfogadott, köznapi jelentése alapján. Nem elvárás azonban a pontos jogi fogalmak, szaknyelvi fordulatok és fogalmak alkalmazása, mert az átlagos választópolgár jellemzően nem ismeri őket. Előfordulhat, hogy éppen a jogi precizitás, a terminus technicusok, a szaknyelvi fogalmak és fordulatok alkalmazása teszi bizonytalanná a kérdés fő mondanivalójának megértését – írta a Kúria.

Mindezek alapján a népszavazásra javasolt kérdés a választópolgár számára egyértelmű, világos, megfelel a magyar nyelv szabályainak, közérthető, kizárólag egyféleképpen értelmezhető. A kérelmező ugyan a szövegében a „pályázatot nyújtson be” kifejezést, nem a NOB által az olimpia rendezésével kapcsolatban használt fogalmakat használja, azonban a pályázat benyújtása kifejezésnek van egy általános, mindenki számára ismert, a választópolgárok számára is egyértelmű jelentéstartalma, amelyet a kérdésben megfelelő szövegösszefüggésben és tartalommal használnak.

A kérdésben használt „pályázatot nyújtson be” kifejezés a döntéshozó képviselő-testület számára is világosan, kizárólag egyféleképpen értelmezhetően tartalmazza a kérdés valódi tartalmát, hogy érvényes és eredményes népszavazás esetén milyen körben kell döntést hoznia – állapította meg a Kúria.

Hadházy Ákos: Váratlan és jó hír, de hiszem, ha látom

Ezt mondta a Szabad Európának Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, arra utalva, hogy nyolc napon belül bárki az Alkotmánybírósághoz fordulhat panasszal a Kúria döntésévek szemben és ott még megfordulhat a népszavazási kérdés megítélése.

Egyes politikusok hangulatán csodálkozik, úgy véli, a közhangulat nem változott, a többség teljes joggal utasítja el az olimpia megrendezését. Furcsának tartja, hogy egyes, “magukat ellenzékinek gondoló politikusokban” felmerül, hogy erre van szüksége Magyarországnak.

Ha van pénz az infrastruktúra fejlesztésére, akkor azt olimpia nélkül is meg kell csinálni - tette hozzá. Amennyiben Karácsony Gergely komolyan mondja, hogy fontos a budapestiek véleménye, akkor konzultáció helyett kiírhatja ő is a népszavazást, azzal Hadházy Ákos szerint nagyon sok aktivista hidegben ácsorgását tudná megspórolni a főpolgármester. Ellenkező esetben ugyanis a kezdeményezőknek kell összegyűjteniük a megfelelő számú aláírást, ami Budapesten 130 ezer körül van - mondta a független képviselő.

Közben a Nemzeti Választási Bizottság elutasította a Momentum olimpia rendezéssel kapcsolatos országos, tehát nem budapesti, hanem országos népszavazási kezdeményezését. A párt közleménye szerint megfellebbezik a döntést a Kúriánál.

Ehhez kapcsolódóan: A kormány szerint nincs is joga olimpiai pályázatot beadni