A Sötét Birodalom el akarja fojtani a lázadók szabadságvágyát – sok ukrán így látja az országa ellen indított orosz háborút, így nem meglepő, hogy most már a birodalom és az ellenállók történetéről szóló Star Wars-szaga sztárja is segíti őket a túlélésben az orosz invázió közepette.
„Figyelem! Légiriadó – mondja a hang a Jedi lovagok komolyságával. – Menjenek a legközelebbi óvóhelyre!”
Szürreális pillanat egy amúgy is szürreális háborúban: Mark Hamill színésznek, a Csillagok háborúja Luke Skywalkerének komoly, de megnyugtató baritonja szólítja fel az embereket, hogy húzódjanak fedezékbe, ha Oroszország újabb légitámadást indít Ukrajna ellen.
Az ikonikus hollywoodi sci-fi annak nyomán lépett be a háborús hétköznapokba, hogy Hamill a hangját adta az ukrán légoltalmi rendszerhez kötődő, Air Alert nevű alkalmazáshoz. Amikor felsikítanak a légvédelmi szirénák, az alkalmazás arra is figyelmezteti az ukránokat, hogy orosz rakéták, bombák és potenciálisan gyilkos drónok közeledhetnek.
„Legyetek körültekintők – tanácsolja Hamill hangja. – A túlzott magabiztosságod a gyengeséged.”
Mint a távoli Kaliforniából üzenő színész elmondta, csodálja, hogy Ukrajna „ilyen szörnyű körülmények között is mennyire ellent tud állni”. Az orosz invázióval szembeni, immár második éve tartó harc a Csillagok háborúja-sagára emlékezteti – mondja –, a bátor lázadók küzdelmére egy hatalmas, gyilkos birodalom ellen, amelyet végül legyőznek.
Azzal, hogy a hangját és a Csillagok háborúja hangulatát kölcsönözte a légvédelmi alkalmazás angol nyelvű változatának, megpróbált a maga módján segíteni.
„Lehetetlen nem erőt meríteni az ukrán ellenállásból”
„A jó és a gonosz küzdelméről szóló tündérmese jól rezonál az Ukrajnában zajló eseményekkel – mondta Hamill az Associated Pressnek adott interjúban. – Az ukrán nép összefogott az ügy érdekében, és hősiesen válaszolt (…) Lehetetlen, hogy az ember ne merítsen ihletet abból, ahogyan átvészelik ezt a vihart.”
Amikor elmúlik az égből érkező veszély, Hamill az alkalmazáson keresztül bejelenti: „A légiriadónak vége”, majd ezzel búcsúzik: „Az Erő legyen veletek!”
Hamill emellett felderítődrónok vásárlására gyűjt pénzt a fronton lévő ukrán erők számára, és dedikált Csillagok háborúja-témájú posztereket is, amelyeket kisorsolnak.
„Itt ülök a saját otthonom kényelmében, miközben Ukrajnában áramszünet és élelmiszerhiány van, és az emberek nagyon szenvednek – mondta. – Ez arra motivál, hogy mindent megtegyek, amit csak tudok.”
Bár az alkalmazásnak van ukrán nyelvű változata is – egy női hang –, néhány ukrán mégis jobban kedveli, ha Hamill közli a rossz hírt, hogy újabb orosz bombázás közeleg.
A legrosszabb napokon a szirénák és az alkalmazás is éjjel-nappal megszólal néhány óránként. Egypár riasztásról kiderül, hogy téves, de sok valódi – és gyakran halálos.
Két ember összekacsint: „Ó, azok az átkozott Sithek!”
Bohdan Zvonik, az alkalmazás 24 éves felhasználója, aki a nyugati Lvivben (Lembergben) él, amelyet már ért néhány légicsapás, azt mondja, azért választotta Hamill hangját az ukrán beállítás helyett, mert próbálja fejleszteni angolnyelv-tudását. Ő is Star Wars-rajongó, meséli.
„Emellett – mondta – jól jönne egy kicsi abból az erőből, amit Hamill kíván nekünk.”
Egy riasztás idején Zvonik éppen trolibuszon utazott. Amikor Hamill hangja felcsendült a telefonjából, elmondása szerint az előtte ülő férfi „felém fordult, és mosolyogva azt mondta: Ó, azok az átkozott Sithek.” Így hívta az orosz erőket. A Star Wars-univerzumban a gonosz Sithek a jótékonykodó Jedik rosszindulatú ellenségei.
Olena Jeremina 38 éves üzleti menedzser a fővárosban, Kijevben. Azt mondta, hogy Hamill „Az Erő legyen veled” mondata először csak megnevettette, most már a humor erőt ad neki.
„Ez egy nagyon menő mondat ebben a helyzetben – mondta. – Nem mondanám, hogy ukrán Jedinek érzem magam, de néha ez a mondat emlékeztet arra, hogy húzzam ki magam, és folytassam a munkát.”
Néha bölcs dolog kikapcsolni Hamillt. Jeremina egy Ukrajnán kívüli utazáson – Berlinben – elfelejtette megtenni, és megfizetett a hibáért, amikor reggel 6-kor bekapcsolt a riasztó, amint épp a német főváros metróján ült.
Nem volt egyedül. A metrókocsiban valaki másnak ugyanilyan alkalmazása volt, és az is megszólalt.
Először káromkodtak, de aztán „mind engem, mind a másikat mosolyra fakasztott a dolog” - emlékezett vissza Jeremina.
Az Ajax Systems, egy ukrán biztonsági rendszereket gyártó cég, amely társfejlesztője volt az alkalmazásnak, reméli, hogy Hamill celebstátusza arra ösztönzi majd az Ukrajnán kívüli embereket, hogy letöltsék az alkalmazást – így ők is ízelítőt kapnak abból a szorongásból, amelyet az idegőrlő riasztások, a levegőben terjedő halál és pusztítás okoz az ukránoknak.
„Markkal ez nem olyan rémisztő – mondta Valentine Hricenko, az Ajax marketingvezetője. – Megértik majd az összefüggést.”
Az invázió első évében több mint 19.000-szer szólaltak meg a szirénák országszerte, így „természetesen az emberek belefáradnak” – mondta. Az alkalmazást eddig több mint 14 milliószor töltötték le. Hricenko azok közé tartozik, akik az angol nyelvű beállítást használják, hogy hallhassák Hamill hangját.
„A Star Wars-rajongóknak ez fantasztikus – mondta. – Ez egyfajta ukrán mentalitás, hogy még a rossz helyzetben is találjunk némi humort, vagy próbáljunk pozitívak maradni.”
Hamill örül, hogy a sci-fi-saga ismét elrepíti az embereket, még ha csak ideiglenesen is, a messzi-messzi galaxisba.
„Valóban inspirálja az embereket – mondta. – Mindenki visszatér a múltba, újra hatéves lehet.”