Négy rendőr megsebesült, egy társuk meghalt a demonstrációk során az iszlám köztársaságban, ahol egyre többen vonulnak utcára, miután egy fiatal nő életét vesztette a szabálytalan fejkendőviselés miatti őrizetbe vételét követően.
Az ország nyugati, kurd régiójából származó, 22 éves Mahsza Aminit túl lazán megkötött hidzsábja miatt tartóztatta fel a rettegett erkölcsrendészet szeptember 13-án a fővárosban. Szemtanúk szerint a rendőrautóban megverték, feltehetőleg ennek hatására kómába esett, majd három nappal később meg is halt.
A fejkendő viselése az 1979-es iráni iszlám forradalom óta kötelező a nők számára Iránban, annak teljesen el kell fednie a hajat, de az előírást gyakran megszegik, főleg a nagyvárosokban.
A történtek hírére demonstrációk kezdődtek országszerte, az ügy azonban túlmutat önmagán, sokan általánosságban tiltakoznak a másként gondolkodók elleni egyre keményebb hatósági fellépés, a fiatal nőkkel szemben fokozódó állami erőszak ellen. A megmozdulásokon számos nő levette a fejkendőjét.
A tüntetés erőszakba torkollott kedd este Sirázban, az összecsapásokban négy rendőr megsebesült, egy társuk pedig életét vesztette. Tizenöt embert letartóztattak – jelentette másnap az IRNA hivatalos hírügynökség.
Ehhez kapcsolódóan: Több mint három évre börtönbe küldték az iráni hidzsábtüntetőtSiráz mellett Teheránban és több más nagyvárosban, így az északkeleti Mesedben, az északnyugati Tabrizban, az északi Rastban és a közép-iráni Iszfahánban is tiltakozások voltak.
A rendőrség tagadja, hogy az őrizetbe vételnek köze lett volna a nő halálához, közlésük szerint hirtelen szívelégtelenségben halt meg. Amininek családja szerint nem voltak egészségügyi problémái, ezért csak a hatóságok lehetnek felelősek a haláláért.
Eközben a déli Hormozgan tartomány egyik vezető egészségügyi tisztségviselője a holttestről készített fényképek tanulmányozását követően arra jutott, hogy a nő halálát valószínűleg a fejére mért ütések okozták.
Ehhez kapcsolódóan: LMBT-aktivizmus miatt halálra ítéltek két nőt IránbanEbrahim Raiszi iráni elnök, aki szerdán felszólal az ENSZ New York-i közgyűlésén, ígéretet tett az ügy teljes körű kivizsgálására.
Nasszer Kanani külügyi szóvivő elítélte az ügy kapcsán a „külföldi beavatkozásokat”. „Sajnálatos, hogy egyes országok politikai céljaik, az iráni nép és kormány elleni vágyaik teljesítésére kívánnak felhasználni egy kivizsgálás alatt álló incidenst” – mondta.
Az ENSZ ügyvivő emberi jogi főbiztosa aggodalmát fejezte ki a történtek, valamint a biztonsági erők tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépése miatt. Emellett felszólította az iráni hatóságokat, hogy hagyjanak fel a hidzsáb viselése ellen tiltakozó nők zaklatásával és őrizetbe vételével.