Hadgyakorlatot rendez az orosz hadsereg ősszel az Északi-sarkvidéken, ami elemzők szerint újabb jele annak, hogy Moszkva erősíteni kívánja jelenlétét a térségben.
Az orosz haditengerészet északi flottájának parancsnoksága most kedden jelentette be, hogy „stratégiai hadgyakorlatot” tart az Arktiszon és annak környékén szolgáló erők készenlétének ellenőrzése céljából. A manőverek a közlemény szerint emellett az „északi-tengeri hajózási út biztonságának garantálását” szolgálják.
A térségben az utóbbi időszakban folyamatosan élesedik a nemzetközi versengés, ugyanis az éghajlat változása, a globális felmelegedés hatásai miatt egyre elérhetőbbé válnak az Északi-sarkvidék természeti erőforrásai, fokozódik az azon keresztül vezető útvonal hajózhatósága. Ambícióik demonstrálása érdekében az elmúlt években Oroszország és a NATO is rendezett hadgyakorlatokat a régióban.
Az Északi-sarkvidéki Tanács tagállamainak május 20-i, izlandi külügyminiszteri találkozóján az Egyesült Államok a térség militarizálásának elkerülésére szólította fel a nyolctagú szervezet soros elnökségét akkor átvevő Oroszországot, amellyel az Ukrajnához tartozó Krím félsziget 2014-es annektálását követően felfüggesztették a magas rangú katonai egyeztetéseket.
Ehhez kapcsolódóan: Moszkva a „szuezi dugót” kihasználva népszerűsíti a sarkköri hajózási útvonalatMoszkva az utóbbi években erősítette arktiszi katonai jelenlétét, egyebek mellett telepítette Sz–400-as rakétavédelmi rendszerét is.
A Kreml jelentős gazdasági hasznot remél a vastag jégtakaró olvadásától és az északi-tengeri hajózási útvonal használatától, amely 15 nappal lerövidítené az ázsiai kikötőkbe vezető utat a Szuezi-csatornán átvezető hagyományos útvonalhoz képest.