Miért vett 180 fokos fordulatot Orbán Viktor az új NATO-főtitkár támogatásával kapcsolatban? Mennyi pénzt kapott Magyarország a csatlakozása óta a mára szitokszóként használt Brüsszelből, és milyen következményei lehetnek az eldurvult közbeszédnek? A hét legnézettebb videóiból, képgalériáiból és podcastjaiból válogattunk.
Bár korábban Orbán Viktor azt mondta: semmilyen körülmények között nem támogatja a leköszönő holland kormányfő, Mark Rutte NATO-főtitkári ambícióit, a NATO-főtitkár budapesti látogatása után 180 fokos fordulatot tett.
A NATO részéről ugyanis komoly fenyegetések hangozhattak el, akár Magyarország NATO-tagságának felfüggesztése is benne lehetett a pakliban – mondta a Szabad Európának a külpolitikai szakértő:
Brüsszelt egy ideje szitokszóként használja a magyar kormány, annak ellenére, hogy Magyarország hatalmas pénzekhez jutott az EU-ban: 2004 és 2022 között mai árfolyamon több mint 24,6 ezer milliárd forint jött az unióból.
Your browser doesn’t support HTML5
Az eldurvult közbeszédnek, politikai kommunikációnak nagyon hosszú távú következményei lesznek. „Amikor féregként, patkányként beszélünk valakiről, akkor megfosztjuk emberi mivoltától” – fogalmazott a Szabad Európa podcastjában az elismert pszichológus-nyelvész, Pléh Csaba:
Ehhez kapcsolódóan: A mesterséges intelligenciának nincsenek indítékai – Szelfi Pléh Csaba akadémikussalA szovjetektől független, önálló magyar külpolitikát követelt Nagy Imre volt miniszterelnök és társai újratemetésén Orbán Viktor. Sokan meghökkentek a bátorságán, mások az alkalomhoz méltatlannak találták a szavait, és a megszálló szovjet csapatok jóindulatát féltették.
A Szabad Európa Rádió megadta a lehetőséget, hogy a pályafutását épp kezdő politikus válaszoljon a beszédet érő kritikákra. Kordokumentum recsegő hangfelvételen:
A mekkai tömeges hőguta nem új keletű, a klímaváltozással azonban ötször súlyosabb, mint korábban. A tragédiához a nem regisztrált hívők nagyszámú beáramlása is hozzájárult: