Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a korábban nagyjából hatvanezer embert befogadó al-Sifa a harcok miatt már nem üzemel kórházként, három napja nincs elegendő ivóvíz se, és az áramellátásban is súlyos zavarok vannak.
A kommunikációs nehézségek miatt nem egyszerű pontos képet kapni a helyzetről. Az izraeli hadsereg közölte, hogy biztonságos folyosót nyitottak a létesítményben tartózkodók evakuálása céljából, és mintegy háromszáz liter üzemanyagot helyeztek el a generátorok működtetéséhez – amit viszont az Egyesült Államok és az Európai Unió által is terrorszervezetnek nyilvánított Hamász lefoglalt.
Ezzel szemben palesztin tisztségviselők arról számoltak be, hogy folyamatos tűzharc zajlik a körzetben, a Gázai övezetet uraló iszlamisták pedig tagadták az üzemanyag átadását, és tudatták, hogy a mennyiség egyébként is alig egyórányi működésre lett volna elegendő.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója hangsúlyozta, hogy az al-Sifa már nem üzemel kórházként.
Továbbra is folyamatosak a légicsapások az iszlamista uralom alatt álló, mostanra a fegyveres erők által kettévágott enklávéban, illetve zajlik a szárazföldi hadművelet is. A gázai hatóságok szerint az áldozatok száma mára meghaladja a 11 ezret, akiknek többsége civil. Mintegy 2700 embert eltűntként tartanak számon.
Ehhez kapcsolódóan: „Messze túl sok” palesztin áldozatról beszélt az amerikai külügyminiszter
A harcokban eddig 48 izraeli katona esett el, az övezet közelében fekvő településekről pedig körülbelül 250 ezer embert telepítettek ki.
A 2,3 milliós gázai lakosság közel háromnegyede kényszerült lakóhelye elhagyására a Hamász október 7-i, több mint 1400 ember, többségében civil életét követelő merényletsorozatát követően kirobbant háború kezdete óta, de még mindig százezrek tartózkodnak az északi területeken.
Tízezrek kerestek menedéket a területen működő kórházakban, ahol azonban vészesen fogytán vannak az élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszerkészletek.
Izrael többször is rámutatott, hogy a terrorcsoport szándékosan egészségügyi intézmények, iskolák és hasonló létesítmények területén rendezkedik be, hogy élő pajzsként használhassa a polgári lakosságot.
Jeruzsálem erre az al-Sifát is példaként hozta fel, azt állítva, hogy a fegyveresek parancsnoki központot, illetve más katonai infrastruktúrát is a létesítmény alá telepítettek. Ezt a Hamász tagadja.
Your browser doesn’t support HTML5
Mohamed Zakút, a gázai kórházak igazgatója rámutatott, hogy az al-Sifában körülbelül 650 beteget és súlyos sebesültet lát el az ötszáz fős személyzet, a kórház épületeiben menedéket keresők számát pedig 2500-ra tette.
Szombaton a gázai egészségügyi minisztérium még háromezer orvosról és páciensről, illetve 15-20 ezer belső menekültről tett jelentést.
Egy ENSZ-illetékes kiemelte, hogy a hétvégén sokan elhagyták a kórház területét, a maradók nagy részét viszont csak mentőautóval vagy más, speciális eljárás keretében lehetne elszállítani. Ugyanakkor az sem világos, hova kerülhetnének, miután több kórháznak be kellett zárnia a harcok miatt, a még működő intézmények pedig már most is túlterheltek.
A gázai hatóságok tájékoztatása szerint három gyerek és négy másik beteg vesztette életét azóta, hogy az al-Sifa vészhelyzeti generátorai szombaton kifogytak az üzemanyagból, valamint harminchat további ember, köztük több csecsemő életveszélyben van a megfelelő kezelés hiányában.
Az izraeli haderő bejelentette, hogy segíteni fog a legnagyobb gázavárosi kórházban rekedt újszülöttek evakuálásában, de ezzel kapcsolatban hétfőig nem érkeztek újabb hírek.
Ehhez kapcsolódóan: Izrael naponta négyórás taktikai szünetet hirdet a gázai harcokban
Az Egyesült Államok átmeneti tűzszünet elrendelését akarta elérni a humanitárius segélyszállítmányok célba juttatása érdekében, Izrael azonban csak napi négyórás taktikai szünetet hirdetett előző héten a gázai harcokban, így lehetővé téve a civilek délre menekülését a kijelölt folyosókon keresztül.