A kormány megszabályozná többek közt a Facebookot, írta ki a Facebookra Varga Judit igazságügyminiszter. De nem most, hanem majd tavasszal. Az uniós szabályozási terv is ott van az asztalon, ami úgyis kötelező lesz, de Varga szerint a kormánynak meg kell előznie az EU-t.
Varga Judit igazságügyminiszter a Facebookon bejelentette, hogy új szabályozást szeretnének a nagy techcégekre. Igaz, hogy az EU előtt is van ilyen témájú szabályozási terv, de az "emberek védelme érdekében" gyorsabban szeretne most lépni a kormány. Az új szabályozást viszont nem mostanában, hanem tavaszra tervezik, most csak bejelentette ezt a miniszter.
"Hiszen ma már önkényesen bárki lekapcsolható az on-line [sic]térből bármilyen hivatalos, átlátható, tisztességes eljárás és jogorvoslat lehetősége nélkül. Lekapcsolhatóak a pékek, fodrászok, nyugdíjasok, tanárok, kis- és nagyvállalatok valamint állami vezetők is" – érvelt Varga Judit.
Itt feltehetőleg kicsit másra gondolt Varga Judit, mert őt vagy mást se lehet jelenlegi tudásunk alapján eltüntetni az internetről. A kormány viszont már egy-két éve lebegteti, hogy nincsenek megelégedve a Facebook moderálási politikájával.
Tavaly tavasszal "a nemzetközi technológiai cégek működésének átláthatóvá tételére" Digitális Szabadság Munkacsoportot is létrehoztak, bár ez eddig nem eredményezett érdemben semmit. Mindenesetre többek közt itt is arra kerestek volna választ, hogy például"milyen jogorvoslati lehetősége van annak, akinek törlik a platformját".
Lengyelország is az EU előtt szeretné még külön szabályozni a Facebookot. Ott egy idei törvényjavaslattal az a szándékuk, hogy ne lehessen levenni olyan posztot, ami hiába nem felel meg a magáncég szabályainak, ha a lengyel törvényeknek igen. Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke pedig múlt héten be is jelentette a Kontrának adott interjújában, hogy ez az irány neki tetszik, és Magyarország is követheti, ha működőképes lesz.
Addig nem volt gond, amíg az álhírek simán mehettek
"A Facebook saját szabályzata tényleg sokkal szélesebb körben korlátozza a posztolási lehetőségeket, mint általában a jogszabályok. És sokszor tényleg nincsenek elég világosan kifejtve ezek a szabályok. Az is tény, hogy sokszor tényleg gyors döntés születik és nincs jogorvoslati lehetőség"
– mondta kérdésünkre Polyák Gábor a Mérték Médiaelemző Műhely jogásza.
Szerinte a cég működésével tényleg sok a felmerülő probléma, és fontos lenne megnyugtató szabályozást találni. Hozzátéve, hogy a Facebook is tesz érdemi lépéseket, tavaly tavasszal például nemzetközileg elismert jogászokból független ellenőrző bizottságot, egyfajta legfelsőbb bíróságot hozott létre a tartalmi kérdések megítéléséhez. Sajó András révén ennek egyébként magyar tagja is lett.
"A probléma egyrészt az, hogy a Fidesz – Donald Trumphoz hasonlóan – mindeddig nagyon elégedett volt a Facebook működésével, mert a posztjaik korábban úgy tudtak terjedni, ahogy. Csakhogy miután a cégek elkezdték komolyan venni a kritikákat, és a valótlan, gyűlölködő, hamis profilok által terjesztett tartalmakat elkezdték kiszűrni, mit ad isten, a populista erők erre kezdtek el cenzúrát kiáltani" – mondta Polyák.
Szerinte ha egy demokrácia iránt elkötelezett kormány szeretné szabályozni a Facebookot, az jó törekvés.
"De teljesen más az, ha ezt a magyar kormány akarja szabályozni azért, mert pozíciókat veszít ebben a térben, miközben a kormány egyébként más médiacsatornákon is finoman szólva is domináns helyzetben akar lenni. Ilyen alapállásból kicsi az az esélye, hogy jó irányba menjen a szabályozás " –magyarázta.
Polyák Gábor szerint polgári jogi szempontból támadhatatlan, hogy mindenki elfogadja a Facebook feltételeit, amikor regisztrál az oldalra. Viszont olyan jelentős piaci erővel bír már a cég, hogy ennek megfelelően kell szabályozni. "Soha nem volt még korábban olyan, hogy néhány cég uralja a kommunikáció meghatározó részét, a média pedig mindig is komolyan szabályozott terület volt" – mondta Polyák.
Szerinte az nem világos, hogy a kormánynak miért nem megfelelőek a decemberben bemutatott, készülő uniós szabályozási tervek. Ez Polyák szerint várhatóan rendeleti szintű, tehát kötelező lesz Magyarországra nézve is, bármit is szabályoz a kormány addig.
"Magyarország nincs is alkupozícióban a Facebookhoz képest, az EU viszont már igen. Például az adatvédelem területén komoly sikereket értek már el a nagy techcégek európai szabályozásakor" – mondta.
Rákérdeztünk arra is, hogy Magyarországon most is van gyűlöletbeszéd elleni szabályozás, miért ne lenne elég az, ha mondjuk azt szigorúan betartatná a felületein a cég. Polyák szerint azt a szabályozást a magyar állam, a rendőrség és az ügyészség is olyan szigorúan kívánja értelmezni, hogy az elmúlt 30 évben összesen két elmarasztaló ítélet született.
Polyák Gábor hozzátette még, hogy a Google és a Facebook nem állami-szabályozási hátszéllel, hanem pusztán a tudásuknak köszönhetően jutottak el a mostani helyzetükbe a médiában is. De ez már olyan erős pozíció, amit nem lehet a jelenlegi szabályok mellett tiszta versenyben legyőzni, ezért az átgondolt új szabályozás indokolt lesz.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!