A francia parlament áldását adta az egyszer használatos elektronikus cigaretták betiltásáról szóló javaslatra. A képviselők szerint ezek az eszközök a kaput jelentik a tizenévesek dohányfüggőségéhez, és károsak a környezetre is.
A Nemzetgyűlés alsóháza hétfő este egyhangúlag szavazta meg a lépést, amelyhez még a francia felsőház szenátusának támogatására és az Európai Bizottság engedélyére is szükség van.
Az előretöltött, eldobható e-cigaretta, az úgynevezett puff népszerű a fiatalok körében. Magas a nikotintartalma, sokféle ízben kapható, és olcsó.
„Utat nyit a komoly függőség felé” – vélte Aurélien Rousseau egészségügyi miniszter.
„Ezek a cigaretták nevetségesen olcsók, a gyümölcsös és cukros íz vonzó, és kis méretük miatt könnyen elrejthetők a szülők elől” – mondta Francesca Pasquini képviselő, aki tavaly novemberben nyújtotta be a törvénytervezetet.
A jogszabály másik támogatója, Michel Lauzzana közölte, hogy a francia orvostudományi akadémia „a gyerekek és tizenévesek alattomos csapdájának” minősítette a puffot.
Az indítványt, amelyre mind a 104 jelen lévő parlamenti képviselő igent mondott, támogatja Élisabeth Borne miniszterelnök is, aki szeptemberben az eldobható elektromos cigaretták betiltását szorgalmazta.
A törvényjavaslatot egyhangúlag szavazták meg, bár Rachel Keke szélsőbaloldali képviselő felszólította a kormányt, hogy „mutasson példát”. A megjegyzés Borne-nak szólt, akit gyakran látnak e-cigizni a parlamenti viták során.
Ehhez kapcsolódva: Nem nagyon működik a dohányzásról való leszokás Magyarországon
„Környezeti katasztrófa”
A parlamenti képviselők helytelenítették az eldobható e-cigaretta ökológiai hatását is, Rousseau egyenesen „környezeti csapásról” beszélt.
Pasquini elmondta, hogy magas a műanyag- és lítiumtartalmuk, aminek előállításához nagy mennyiségű olajra és vízre van szükség, amelyeket „szerte a világon siralmas körülmények között” nyernek ki.
A jogszabály, amely egy nagyobb kormányzati dohányzásellenes kampány része, most a szenátus elé kerül jóváhagyásra.
Ezután zöld utat kell kapnia az Európai Bizottságtól is, amely főként arról fog dönteni, hogy a tilalom arányos válasz lenne-e a problémára.
Ha a folyamat zökkenőmentes, a kormány reményei szerint 2024 szeptemberében életbe lép a tilalom.
A Franciaországban két évvel ezelőtt bevezetett puff elleni lépés hasonló németországi és írországi kezdeményezéseket követ.
A dohányzás évente 75.000 – egyébként elkerülhető – halálesethez vezet Franciaországban – mondta Karl Olive képviselő.
„Ez nem csak statisztika. Keresztnevek, életek, családok gyászolnak romokban heverve” – tette hozzá.
A kormány múlt hónapban bejelentette, hogy betiltják a dohányzást az ország összes strandján, a nyilvános parkokban és az erdőkben, valamint az iskolák közelében.
A cigarettára kivetett adót is emelni készülnek, egy húszszálas doboznál ez jelenleg körülbelül 11 euró, de 2025-re 12, a rákövetkező évben pedig 13 euróra nő.
Emmanuel Macron elnök 2021-ben tett ígérete szerint a kormány célja, hogy 2032-re létrehozza „az első dohányzásmentes nemzedéket”.
Ehhez kapcsolódóan: Lesznek-e az EU-ban dohányzásmentes generációk?