Georgiában letartóztattak két embert választási csalás vádjával

Kormányellenes tüntetés Tbilisziben 2024. október 28-án

A georgiai hatóságok őrizetbe vettek két embert, akik a vád szerint többször is szavaztak a vitatott tisztaságú választáson – jelentette be a belügyminisztérium, amely vizsgálatot indított a széles körben tapasztalt szabálytalanságokról szóló jelentések ügyében.

A gyanúsítottak egyike a dél-georgiai Marneuli önkormányzati képviselő-testületének elnökhelyettese. A településről szabálysértéseket jelentettek a választás alatt, ez a szavazás felfüggesztését és a leadott voksok érvénytelenítését eredményezte. A rendőrség nem hozta nyilvánosságra a két személy kilétét.

A Szabad Európa tudósítója arról számolt be, hogy egy marneuli szavazóhelyiségben a kormányzó párt, a Georgiai Álom egyik képviselője állítólag megvert egy ellenzéki politikust.

A dél-kaukázusi országot 2012 óta irányító, oroszbarát Georgiai Álom a választáson a szavazatok közel 54 százalékát szerezte meg. A Nyugat-barát elnök és az ellenzék viszont nem ismeri el az eredményt, és csalást, orosz beavatkozást emleget. Szalome Zurabicsvili államfő szerint a választást Oroszország segítségével ellopták, és széles körű csalások történtek.

Ehhez kapcsolódóan: A georgiai választási bizottság elrendelte a szavazatok részleges újraszámlálását

A kormányzó párt egyes vidéki területeken a szavazatok akár kilencven százalékát is megszerezte, míg Tbilisziben és más nagyvárosokban jóval gyengébben teljesített.

Az Európai Unió, a NATO és az Egyesült Államok a szavazatvásárlásról, a szavazók megfélemlítéséről és egyéb szabálytalanságokról szóló jelentések teljes körű kivizsgálására szólított fel.

A georgiai főügyészség vizsgálatot indított a csalási vádakkal kapcsolatban, csütörtökre beidézte az ország elnökét is, aminek nem tett eleget, mondván, a vádhatóságnak inkább a feladatára kellene összpontosítania a politikai bosszúhadjárat helyett. „Azt tanácsolom az ügyészségnek, hogy kezdje meg a munkáját, és kerülje el az elnök elleni politikai bosszúhadjáratot. Ráadásul partnereink figyelik, hogy az ügyészség független és pártatlan tud-e lenni” – mondta Zurabicsvili.

Your browser doesn’t support HTML5

Georgia elnöke: A választásokat manipulálhatták, a Nyugatnak rendkívüli nyomást kell gyakorolnia

A My Vote nevű helyi választási megfigyelőszervezet közölte, hogy bizonyítékai vannak a „nagyszabású választási csalásról”, amelyet fényképeik, videóik és szemtanúk beszámolói is megerősítenek. Tájékoztatásuk szerint több mint kilencszáz szabálysértési bejelentést regisztráltak a szavazóhelyiségek több mint egyharmadánál.

Hétfőn demonstrációt tartottak a georgiai fővárosban. A tömeg új választások kiírását, valamint a csalási vádak kivizsgálását követelte. A nyugati országok aggodalmukat fejezték ki a georgiai kormány antidemokratikus intézkedései miatt, élesen bírálva az orosz mintára bevezetett „külföldiügynök-törvényt” és az LMBTQ-jogok korlátozását. Zurabicsvili arra kérte a Nyugatot, hogy gyakoroljon nyomást a kormánypártra annak érdekében, hogy felülvizsgálhassák a választás eredményét.

Sokan sorsdöntőnek tartották a szombati választásokat az Oroszországgal határos, mintegy 3,7 millió lakosú Georgia EU-tagsága szempontjából. A nemzetközi megfigyelők szerint a kampányt rágalomhadjárat jellemezte, a választás pedig megosztó környezetben zajlott, megfélemlítés, szavazatvásárlás, kettős voksolás és fizikai erőszak mellett, főleg az ország vidéki részein.

Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor szabadnak és demokratikusnak nevezte a georgiai választásokat Tbilisziben

Antonio López-Istúriz White, az Európai Parlament küldöttségének vezetője elmondta, hogy a Georgiai Álom „Nyugat-ellenes és ellenséges retorikát használt, illetve orosz félretájékoztatást, manipulációt és összeesküvés-elméleteket terjesztett”.

A 2012 óta hatalmon lévő Georgiai Álomnak korábban Nyugat-barát programja volt, azonban az elmúlt két évben Oroszország felé fordult, és most újabb négy évvel meghosszabbíthatja a hatalmát. Az ellenzék szerint ez a demokrácia további leépítéséhez vezethet. A véleményt a nyugati államok jelentős része osztja.