Georgiai elnök: Gyakoroljon nyomást az EU a kormányra az új választások kiírása érdekében!

Szalome Zurabicsvili az Európai Parlament előtt

Szalome Zurabicsvili arra szólította fel az Európai Uniót, hogy álljon határozottabban a demonstrálók mellé, és gyakoroljon nyomást az oroszbarát kormányra az új választások kiírása érdekében.

Tbilisziben hetek óta szinte naponta tömegtüntetés zajlik, amelyet a rohamrendőrök rendre erőszakkal oszlatnak fel, emberek százait vették már őrizetbe. A tiltakozások a sokak szerint elcsalt választás után kezdődtek, majd azt követően léptek szintet, hogy a régi-új miniszterelnök bejelentette: az ország 2028-ig felfüggeszti az EU-s csatlakozási tárgyalás megkezdését, és támogatást sem fogad el Brüsszeltől.

A kormány nem mutatja semmi jelét a meghátrálásnak, sőt szigorú megtorlást helyezett kilátásba politikai ellenfeleivel szemben, akiket azzal vádol, hogy ők állnak az erőszakos cselekmények mögött.

Your browser doesn’t support HTML5

Tbilisziben kilencedik napja vonulnak az utcára azok, akik Európához akarnak tartozni; a rendőrség továbbra is brutálisan lép fel

A tüntetők oldalára álló, orosz választási beavatkozást emlegető georgiai elnök szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén újra elmondta álláspontját, miszerint meg kell ismételni a szavazást, mivel a hatalom határozottan elcsalta. „Európának meg kell találnia a nyomásgyakorlás módját. Ha Európa nem tud befolyást gyakorolni egy 3,7 milliós országra, hogyan versenyezhetne a XXI. század óriásaival? – tette fel a kérdést. Arra is kitért, hogy a georgiai kormánypárt mintegy 214 millió dollárt fordított „fekete pénzekből” a választás manipulálására. – Megfélemlítés, adminisztratív erőforrások felhasználása, orosz típusú propaganda. (…) Ezenkívül nagy mennyiségben használtak fekete pénzt. A választások alatt nem volt rendőrség. Személyesen voltam szemtanúja az erőszaknak különböző körzetekben, próbáltam kapcsolatba lépni a belügyminiszterrel, de nem tudtam elérni” – tette hozzá a Nyugat-barát államfő.

Ehhez kapcsolódóan: A szikra: hogyan vált tömegtüntetéssé az utcai tiltakozás Tbilisziben?

A demonstrálók az ellen tiltakoznak, hogy a kormány határozottan távolodik az Európai Uniótól, inkább Oroszország felé tolja az országot. Georgia tavaly tagjelölti státuszba került, de az EU befagyasztotta a folyamatot a kormány Nyugat-ellenesnek tartott politikája és egyes antidemokratikus intézkedései miatt. Az Egyesült Államok nyáron bejelentette, hogy szünetelteti a több mint 95 millió dollár értékű támogatási programját. Az EU-s külügyi tanács hétfőn beutazási korlátozást rendelt el több georgiai tisztségviselővel szemben, a magyar és a szlovák kormány azonban megvétózta a szankciókat a rendőri vezetők ellen, amit a tüntetések erőszakos leverése miatt kezdeményezett Brüsszel.

Beszédében Zurabicsvili elégtelennek minősítette Európa eddigi fellépését. „Miközben a georgiaiak éjt nappallá téve harcolnak, az európaiak lassan ébredtek fel és lassan reagáltak” – vélekedett.

A georgiai parlament előző héten megválasztotta az elnök utódját Miheil Kavelasvili kormánypárti volt labdarúgó személyében.

Eközben szerdán négynapos látogatásra érkezett Tbiliszibe az Európa Tanács főtitkára, Alain Berset, aki elmondta, hogy a vizit során képet szeretne kapni arról, hogy továbbra is megvannak-e a feltételek az együttműködés folytatására a georgiai kormánnyal. Aláhúzta: Georgiának az Európa Tanács tagállamaként kötelessége tiszteletben tartani minden korábbi kötelezettségvállalását a demokráciát, a jogállamiságot és az emberi jogok védelmét illetően. „A jelenlegi aggasztó helyzetben az Európa Tanács minden felet arra szólít fel, hogy kerülje a feszültségek eszkalálódását. Arra szólítja fel a hatóságokat, hogy tartózkodjanak az aránytalan erőszak alkalmazásától, és tartsák tiszteletben az alapvető szabadságjogokat, különösen a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát. (…) Ezen elvek elengedhetetlenek az ország stabilitásának garantálásához és a georgiai nép elvárásainak teljesítéséhez” – tette hozzá.