Varázslatos színek: az ismeretlen Grúzia a szovjetek előtt

Az egykori cári Grúziában élő emberek és a mesés táj egy világhírű fotós színekkel teli, exkluzív képein. Az orosz fotós, Szergej Prokudin-Gorszkij lenyűgőző felvételei.

Látogatók egy forrásnál Borjomiban 1905 és 1912 között. Néhányuknak még ott a kezében a csésze, miután ittak a gyógyvízből, amiről a város világszerte híres.

Ez egy kép abból a több mint százból, amelyet az orosz fotós, Szergej Prokudin-Gorszkij készített a mai Grúzia területén - akkor még az Orosz Birodalom részén. A lenyűgözően színes felvételek nem sokkal azelőtt készültek, hogy Lenin magához ragadta a hatalmat 1917-ben, és később a Vörös Hadsereggel kommunista uralom alá vonta a Kaukázust.

Katonai sapkát viselő fiúk hunyorognak a lemenő napba Gagrában.

Prokudin-Gorszkij (1863-1944) 1905-ben utazott át először a Kaukázuson fényképezőgéppel a kezében, aztán 1912-ben a korabeli színes fényképészet egyik legelismertebb művelőjeként tért vissza a napfényes vidékre.

Egy frissen kifogott morgóhal, vagy ahogy Prokudin-Gorszkij hívta: "tengeri kakas" Batumiban.

Prokudin-Gorszkij három külön képet készített mindenről, a lencse fölé helyezett színfilterekkel, így vitte tökélyre a színes fotózást. Amikor egymásra tette a három fekete-fehér képet, piros, zöld, kék fénnyel világította át őket, színes képet ki lehetett vetíteni.

Munkások készítik elő Borjomi szénsavas, enyhén sós ásványvizét a szállításra.

Bár Prokudin-Gorszkij legalább 16 országban dolgozott, a képeinek több mint egynegyede - az Oroszországban készülteken kívül - a mai Grúzia területén született.

Tbiliszi látképe a Szent Dávid templomból. A több mint egy évszázada készült kép idején 160 ezren lakták a várost.

Egy férfi metszőollóval a kezében egy kenderpálma mellett Batumihoz közel. A pálma rostjait kötél, zsák és durvább anyagú ruhák készítésére használják.

Egy fehér szakállú mullah a tanítványaival Batumi mellett. A Fekete-tenger partján elterülő várost a Török Birodalom hódította meg 1547-ben, és sok helyi áttért az iszlámra még azelőtt, hogy az orosz és grúz erők 1878-ban visszafoglalták volna.

Sukhumi látképe, a kikötőjében lehorgonyzott gőzhajókkal.

Egy népszerű forrás Borjomihoz közel. A forrás falát feliratok borítják, elsősorban emberek neveivel.

A Novi Afon monostort orosz szerzetesek építették az 1800-as évek végén. A felvételen látni lehet a Fekete-tenger partját déli irányba, Batumi felé.

Egy munkás pózol a Batumi közelében lévő bambuszültetvényen. A Fekete-tenger partján számos olyan egzotikus növényt is lehetett termeszteni a szubtrópusi éghajlat miatt, ami az Orosz Birodalomban sehol máshol nem termett. A bambuszból javarészt bútorok készültek.

Gőzcsövekbe fektetett bambusztörzsek egy Batumihoz közeli műhelyben. A gőzölés hatására lesz a bambusz elég puha ahhoz, hogy bútort lehessen formázni belőle.

Egy grúz asszony pózol teljes díszben.

Olajtartályok állnak Batumiban a tűző napon. A város gazdasága rohamosan fejlődött, miután 1906-ban kiépült az akkoriban a világ leghosszabbjának számító olajvezeték, ami összekötötte Azerbajdzsán fővárosának, Bakunak bő olajmezeit a 885 kilométerre található Batumival. A nyugati piacra a Fekete-tengeren keresztül szállították tankerekkel az olajat.

Egy férfi pihen cigarettával a kezében egy ültetvény mellett a Batumi Botanikus Kertben.

Rendezett tanya a Fekete-tenger partjára vezető autóút mentén. A fényképet egy dombról készítette, mely a ma Bzyb néven ismert falura néz, a Grúziától elszakadt abház régióban.

"Tanulmány egy lányról" egy napfényes, nyári napon.

Egy sziklán álló ház Tbilisziben egy biztonságosnak tűnő, a folyóhoz és a csónakhoz vezető ösvénnyel. A jobb oldalon található csövön szennyvíz folyik a Kura (Mtkvari) folyóba.

Hajók állnak a tengerparton Batumihoz közel.

Az 1917-es bolsevik forradalom után, Prokudin-Gorszkij elmenekült Oroszországból, és Párizsban telepedett le.

1944-ben halt meg, és utána nem sokkal az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtára 1902 fényképet vásárolt a világhírű fotós rokonaitól. 139 ezek közül a mai Grúzia területén készült.