Alig tette le a hivatali esküt az ötödik Orbán-kormány, Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán máris bejelentette, hogy május 24-én éjféltől kihirdetik a háborús veszélyhelyzetet Magyarországon.
A miniszterelnök a videóban azzal indokolta az intézkedést, hogy Ukrajnában háború zajlik, amelynek még senki sem látja a végét és amely folyamatos veszélyt jelent Magyarországra. A fizikai biztonság mellett veszélyezteti a családok energiaellátását és anyagi biztonságát is.
Orbán érvelése szerint a háború és a brüsszeli szankciók együtt hatalmas gazdasági felforduláshoz és drasztikus áremelkedéshez vezettek. Mint fogalmazott, a világ egy gazdasági válság küszöbén áll.
Ehhez kapcsolódóan: Elfogadta a Parlament az Alaptörvény újabb módosításátOrbán Viktor indoklása szerint a kormánynak mozgástérre és azonnali cselekvőképességre van szükség ahhoz, hogy megvédje a családok biztonságát. Ezért a kormány, az Alaptörvényben biztosított jogával élve, május 24-én éjféltől kihirdeti a háborús veszélyhelyzetet. Ez a miniszterelnök bejelentése szerint, a koronavírus-járvány elleni védekezés alatt bevezetett veszélyhelyzethez hasonlóan, lehetővé teszi a kormánynak, hogy azonnal reagáljon. Orbán Viktor május 25-én szerdára ígért tájékoztatás az első döntésekről.
Ehhez kapcsolódóan: Megalakult az új kormány, ezúttal már hat gazdasági miniszterrelNem vártak a Magyar Közlönyre
Orbán Viktor néhány órával azután jelentette be az éjféltől hatályos intézkedést, hogy az Országgyűlés megteremtette hozzá a lehetőséget, miután megszavazta a 2012-es életbelépésekor gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvény immár tizedik, háborús veszélyhelyzetről szóló módosítását. Igaz, a Magyar Közlönyben még nem jelent meg, és az idő rövidsége miatt nem is jelenhetett meg a módosítás, amire a miniszterelnök a bejelentésében hivatkozik, és amelyet parlamenti megszavazása után Novák Katalin államfő sem késlekedett aláírni.
A módosítás értelmében pedig a kormány veszélyhelyzetet hirdethet:
- egy szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus,
- háborús helyzet,
- humanitárius katasztrófa esetén is.
Veszélyhelyzetben a kormány a biztonság és a stabilitás garantálása érdekében egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, eltérhet a törvényi rendelkezésektől, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket is hozhat.