A rakéta a falu kávézójába és élelmiszerboltjába csapódott be csütörtökön, éppen akkor, amikor az emberek összegyűltek, hogy meggyászoljanak egy elesett ukrán katonát.
„Ötvenkét ember halt meg a rakétatámadás következtében. Az egyikük egy egészségügyi intézményben – mondta Oleh Szinehubov, a Harkivi terület kormányzója az ukrán televíziónak. – Még mindig vannak a kórházban emberek. A sérüléseik meglehetősen súlyosak.”
Szinehubov arról is beszélt, hogy a mentőalakulatok még mindig dolgoznak a támadás helyszínén.
A területen háromnapos gyászt hirdettek. Ez volt a térségben a legtöbb áldozatot követelő támadás a háború kezdete óta. Korábban egész Ukrajnában nem nagyon volt olyan orosz légicsapás, amely ennyi civilt ölt meg.
Moszkva tagadja, hogy szándékosan venne célba civileket, ám sok polgári áldozatot követelnek a lakott területeket, valamint energia-, védelmi, kikötői, gabona- és egyéb létesítményeket sújtó támadások.
Ehhez kapcsolódóan: „Kérjük, mindenki maradjon higgadt!” – A veszélyhelyzeti riasztórendszert tesztelték Oroszországban
Még több vadászgépet kér Sojgu
Közben Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pénteken újabb Szu–34-es vadászrepülőgépek gyártását sürgette az ukrajnai offenzívához.
A Kreml hatalmas kiadásnövelést jelentett be, hogy kielégítse az orosz hadsereg ukrajnai szükségleteit az offenzíva második évének végéhez közeledve.
„Ezek a gépek igazi igáslovak. Naponta négy-öt bevetésen tudnak részt venni” – mondta Sojgu a szibériai Novoszibirszk repülőgyárában tett látogatásán.
„Ezért kell fokoznunk, felgyorsítanunk a gyártását” – tette hozzá.
A védelmi minisztérium „a gyár vezetését megbízta a Szu–34-esek gyártásának és javításának felgyorsításával, mert nagy a kereslet a fegyverre” – mondta Sojgu.
A példátlan nyugati szankciórendszerrel sújtott Kreml a háborúhoz igazította gazdaságát.
2024-re 68 százalékkal növelte a védelmi kiadásokat, amelyek így összesen a GDP hat százalékát teszik ki. Ez több, mint amennyit szociálpolitikára szánnak.
Your browser doesn’t support HTML5