Hernádi Zsolt: Közép-Európa nem tud leválni az orosz gázról és olajról

A Gazprom logója Moszkvában 2022. szeptember 1-jén.

Ha le kell válnunk róla nagyon sok pénzbe fog kerülni, hosszú ideig fog tartani és ki leszünk szolgáltatva más szállítóknak – mondta a Mol elnök-vezérigazgatója egy interjúban. Hernádi Zsolt bírálta a benzinársapkát, mert amit nagyon olcsón adnak, azzal szerinte nem fognak takarékoskodni az emberek.

Hasonlóan fogalmazott az orosz olajjal kapcsolatban is Mol-elnök a 21. század intézet videós beszélgetésén. Mint mondta, 500-600 millió dollárba kerülne a Mol-finomítók átalakítása más olajok kezelésére, és árnyalja a képet az Adria olajvezeték kapacitáshiánya.

Ehhez kapcsolódóan: Piotr Woźniak: Nem igaz, hogy Magyarországnak nincs választása

A hvg.hu szemléje szerint Hernádi Zsolt bírálta a benzinárstopot, ami szerinte nem a kormánynak, hanem a Mol-nak kerül sokba, ahogyan a kormány rezsicsökkentéssel kapcsolatos intézkedéseinek 60-70 százalékát is Hernádi szerint a Mol finanszírozza.

A Mol-vezér szerint, amit nagyon olcsón, mesterségesen olcsón adnak, azzal szerinte nem fognak takarékoskodni az emberek. Példaként említette, hogy meg kell nézni, hogyan alakult az üzemanyagfogyasztás itthon az elmúlt időszakban és hogyan alakult azokban az országokban, ahol a magas árat kellett kifizetni az üzemanyagért.

Ehhez kapcsolódóan: Hernádi Zsolt: Picit elkezdtünk hazardírozni

Szerinte az, hogy az ország üzemanyag-ellátottság szempontjából az elmúlt néhány hónapot megúszta, a szerencsének is volt köszönhető, mert leállt az osztrák finomító, a magyarországiban el kellett végezni halaszthatatlan munkákat, és az ország felélte a tartalékait. Tehát az, hogy volt elég benzin Magyarországon és nem kellett komoly korlátozásokat bevezetni, az sok véletlen együtthatójának köszönhető.

Ehhez kapcsolódóan: Nem látszik a Mol eredményén az ársapka, rendkívüli növekedést ért el a cég

Az Északi-Áramlat felrobbantásával kapcsolatban elmondta, hogy noha nem igazán beszélnek erről, nagyon súlyos problémát okoz, hozzátette, 1945 óta ilyen nem történt, hogy alapinfrastruktúrákat támadtak volna meg. Az LNG-terminálokat leszámítva egész Európa csövön kapja a gáz nagy részét, és nem tudni még pontosan mekkora a sérülés mértéke. Hernádi szerint ez az a pont, ahonnan már nem lehet visszatérni.

Ehhez kapcsolódóan: Kit és miért vádolnak az Északi Áramlat elleni szabotázzsal?