Szabó Andrea szerint a kegyelmi botrány szíven ütötte a fiatalokat. Nem reális, hogy Orbán megpróbálja felosztani őket latte avokádós és trombitaszóra előbújó harcosokra. Az egyetemisták úgy érzik: a társadalom nem becsüli meg őket, és – az iskolán kívül – már nem félnek nyíltan politizálni.
Itt tudja megnézni a videópodcastot:
Ha inkább csak hallgatná a beszélgetést, ide kattintson:
Your browser doesn’t support HTML5
Öt fontos gondolat a beszélgetésből:
(1) Szabó Andrea szerint a miniszterelnök nem szokott a fiatalokhoz szólni, tusványosi beszéde régóta az első alkalom, amikor ennyire egyértelműen megszólította őket. Utoljára akkor említette a fiatalokat, amikor romkocsmákban merengő bölcsészeknek hívta az egyetemistákat. Ehhez képest most teljesen más gondolati körbe helyezte őket. A Fideszben érzékelik, hogy ebben a csoportban alulról korlátos támogatottsággal rendelkeznek, azaz elkezdett öregedni a tábor. Bár a kormánypárt 14 éve komoly politikai szocializációt hajt végre, a fiatalok ideológia karaktere nem változott, nincs jobboldali áttörés az egyetemisták körében – mondta a kutató.
(2) Az Aktív Fiatalok Magyarországon című kutatás 2011 óta ötödik alkalommal, 2024. február 22. és március 12. között vizsgálta a magyar egyetemisták közéleti-politikai attitűdjét. Szabó Andrea, a kutatócsoport vezetője szerint az adatokból nem látszik, hogy a Fidesz által elvárt tulajdonságok megjelentek volna a fiataloknál: nem lettek vallásosabbak, jobboldalibbak, radikálisabbak. Az, hogy Orbán Tusványoson lázadó fiatalokról beszélt, rendkívül különleges üzenet, hiszen a Fidesz van hatalmon, bármilyen lázadás csak velük szemben lenne értelmezhető. A 2022-es országgyűlési választások nagy változást hoztak, az első szavazók aránya ugyanis rendkívül magas volt. Az a politikai logika, amely arról szól, hogy az idősebbeket kell megszólítani, mert a fiatalok részvétele úgyis alacsony, 2020 után megváltozott. Megnőtt a közéleti kérdések iránti nyitottság a fiatalok körében – foglalta össze az eredményeket Szabó Andrea.
(3) A szakember úgy véli: a Fidesz támogatottsága nagymértékben csökkent a kegyelmi ügy miatt; megrengette a magyar társadalmat és szíven ütötte az egyetemistákat. A fiatalok már nem akarnak jobb- vagy baloldali lázadók lenni, a korábbi politikai kategóriák már nem érvényesek rájuk; csak magyarok szeretnének lenni – fogalmazott a kutató. Magyar Péter jó érzékkel épp ezeket a húrokat pengette. Ahhoz, hogy a fiatalokat aktivizálni lehessen, barátokra van szükség, akik átviszik őket az első kapueseményen (azaz politikai eseményen). Ha ugyanis egyszer részt vesznek egy tüntetésen, következő alkalommal már sokkal szívebben mennek el. Az influenszertüntetés nagyon sok fiatal számára kapuesemény volt.
(4) A felmérés szerint a fiatalok 45 százaléka Magyarországon kívül szeretne letelepedni, mert elégedetlenek a demokráciával, a gazdasági helyzettel. Azt érzik, hogy fölöslegesek, nem kapnak sem anyagi, sem társadalmi megbecsülést. Ráadásul nekik az Európai Unió biztosította szabad mozgás magától értetődő.
(5) Szabó Andrea hozzátette, hogy az azonos neműek házasságának támogatása a mostani egyetemisták számára evidens. Ezt a politikusok hiába próbálják meg a maguk szája íze szerint alakítani, már nem lehet megváltoztatni a felfogást. Az egyetemisták ugyanis elfogadók, amit propagandával nem lehet alakítani. Ez számukra már nem kérdés, rég túl vannak azon, hogy kialakítsák az álláspontjukat róla. Lehet, hogy vannak vagány és trombitaszóra magyar zászlót magasba emelő fiatalok, de attól még toleránsak bizonyos nézetekkel szemben. Ha valahol tetten érhető a kormányzati ideológia hatása, az a migráció és a hozzáállás a bevándorlókkal szemben.