A második oltás beadása után öt hónappal 88-ról 47 százalékra csökken a Pfizer-vakcina hatékonysága. A kutatók 2020 decembere és 2021 augusztusa között beoltott 3,4 millió ember adatainak elemzése után jutottak erre a következtetésre.
A tekintélyes orvosi szaklapban, a The Lancetben publikált elemzés szerint a világjárvány negyedik hullámáért felelős és pillanatnyilag Magyarországon is a legtöbb koronavírusos megbetegedést okozó delta-variáns ellen egy hónappal az oltást követően 93 százalékos volt a Pfizer hatékonysága, míg négy hónappal később már csak 53 százalék.
A koronavírus többi variánsa ellen 97 százalékos és 67 százalékos védelmet nyújt a vakcina.
A szakemberek ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a készítmény megvéd a legrosszabbtól, vagyis a kórházba kerülést elkerülhetetlenné tévő súlyos tünetektől vagy a haláltól, ugyanis még fél évvel a második oltás beadása után is kilencvenszázalékos védelmet nyújt a Karikó Katalin kutatásainak felhasználásával készített oltóanyag.
Ehhez kapcsolódóan: A koronavírus több tulajdonsága is meglepte a szakembereketBoostert javasolnak a Pfizerből és a Modernából
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) közben bejelentette, hogy emlékeztetőoltást javasol a Pfizer és a Moderna vakcinájából. Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű uniós ügynökség szerint a vizsgálatok kimutatták, hogy a Pfizer és a Moderna vakcináinak egy további adagja növeli a koronavírus elleni antitestek előállításának képességét a legyengült immunrendszerű, például a szervátültetett betegeknél.
Azt írják, noha nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy az új típusú koronavírus ellen védett embereknél a harmadik oltás képes antitesteket termelni, a többletadag várhatóan legalább néhány esetben növeli a fertőzés elleni védettséget.
Mondja el véleményét a Szabad Európáról ebben a rövid kérdőívben: https://bit.ly/szabadeuropa-kerdoiv
Köszönjük!