A következő hetekben több millió Covid-19 vakcinát adományoz India dél-ázsiai szomszédainak, hogy így kötelezze le őket, és ellensúlyozza Kína befolyását a régióban.
Elkezdetek megérkezni az első szállítmányok a AstraZeneca-vakcinából a Maldív-szigetekre, Butánba, Bangladesbe és Nepálba. Az oltóanyagot az indiai Serum Institute állította elő, ez az intézmény ugyanis a különböző oltóanyagok legnagyobb gyártója a világon.
Következőnek Mianmar és a Seychelles-szigetek kaphatnak oltószert Indiától, hogy így erősítse az ország a kapcsolatait.
„Az indiai kormány kifejezte jóindulatát a vakcinák adományozásával. Ez egy emberbaráti lépés, hiszen a lakosság szenved a legjobban a Covid-19-től” – mondta Hirdajes Tripathi nepáli Egészségügyi és Népességi Miniszter.
Indiának kapóra jön, hogy nála gyártják az AstraZeneca-vakcinát
A gesztusra annak ellenére került sor, hogy India és Nepál kapcsolatát némileg beárnyékolta egy területi vita. India azért is aggódik, mert az egyik fő riválisának, Kínának egyre nagyobb a politikai és gazdasági befolyása a két nagyhatalom közé beékelődött Nepálban.
Peking segítséget ígért Nepálnak a járvány elleni harcban, de a saját gyártású Sinopharm-vakcinája még a nepáli hatóságok engedélyére vár.
„További dokumentációt és információt kértünk tőlük a jóváhagyás előtt” – mondta a nepáli gyógyszerügynökség szóvivője.
Ehhez kapcsolódóan: Marad-e valami jó a Covid-19 járvány után?Banglades közben 110 ezer ingyen adagra számított a Sinovac Biotech kínai cégtől, de patthelyzet alakult ki, mert nem voltak hajlandó beszállni a vakcina fejlesztési költségeibe.
Az ország a sürgető helyzetben ezek után Indiához fordult és azt az ígéretet kapta, hogy szomszédja – adományként – 2 millió AstraZeneca-dózist szállít le Nepál számára csütörtökön.
„Az, hogy India gyártja az AstraZeneca vakcinát nagyon sokat számít. Ezt a szert normál hűtőkben lehet tárolni és szállítani és az olyan országoknak, mint Banglades, erre megvan a kapacitásuk” – mondta egy helyi egészségügyi illetékes.
A Nagy Játszma, indiai-kínai módra
India az utóbbi években nehezen tudta tartani a tempót a térség országaiban – Srí Lankában, Nepálban, a Maldív-szigeteken – befektető Pekinggel. Kína ezekben az országokban kikötőket, utakat és erőműveket épít az Új Selyemút-program részeként.
Diplomaták szerint azonban Narendra Modi indiai miniszterelnök kormányának lehetőséget ad a pozíciók visszaszerzésére, hogy az érintett államoknak égető szükségük van a vakcinákra a turizmusra épülő gazdaságaik újraindításához.
India azt tervezi, hogy a következő 3-4 hét az első segélyhullámában 12-20 millió dózist juttat el adományként szomszédainak – mondta egy kormányforrás. India emellett segíti ezeket az országokat az egészségügyi dolgozók kiképzésében és a védőoltás-beadási infrastruktúra kiépítésében – tette hozzá az illetékes.
„Ezek precízen tervezett célzott lépések, amelyek megerősítik, hogy helyes úton járunk a ’prioritás szomszédságnak’ politikánkkal” – mondta Radzsiv Bhatia volt indiai nagykövet.
„A tudományban és gyógyszerfejlesztésben és gyártásban vagyunk erősek és ez az a pillanat, amikor ragyogni tudunk” – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: "Magunk alá gyűr, ha nem lépünk fel ellene"Készült a Reuters tudósításának a felhasználásával.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!