A tizenhat nő közös levélben figyelmeztetett egy újabb kivégzéshullám veszélyeire, szégyentelennek és gyalázatosnak minősítve a Sarifeh Mohammadi szakszervezeti aktivistára kiszabott halálos ítéletet.
Az aláírók közleményükben rámutattak, hogy az iráni hatóságok a múlt heti elnökválasztás előtt a lehető legnagyobb mértékben lassították a kivégzések ütemét.
„Most viszont fel fogják gyorsítani a halálos ítéletek kiszabását és végrehajtását, a korábbinál jobban el fogják nyomni az áldozatok rokonait” – hangsúlyozták.
Ehhez kapcsolódóan: Hamarosan politikai elítélteket végezhetnek ki IránbanA csoport felszólított Sarifeh Mohammadi aktivista felmentésére is, akit júniusban ítélt halálra a bíróság államellenes fegyveres felkelés vádjával. Bizonyítékként egyebek mellett azt hozták fel, hogy a nő tagja egy független szakszervezetnek.
A vádirat szerint Mohammadi részt vett a betiltott Komala szeparatista kurd párt munkájában is, amit az érintett családja határozottan tagadott.
„A hatóságok el akarják nyomni a nők tiltakozásának hangját és a követeléseiket” – áll a levélben.
Mohammadi unokatestvére arról számolt be, hogy decemberi letartóztatását követően unokahúgát megkínozták a börtönben, ahol több hónapot töltött magánzárkában, illetve közölte, hogy az aktivistának nem volt köze semmilyen hazai vagy külföldi politikai szervezethez.
Ehhez kapcsolódóan: A reformista jelölt győzött Iránban az elnökválasztás második fordulójábanEgy jogvédő csoport szerint Mohammadi „mentális és fizikai kínzásnak is ki volt téve” a kihallgatásakor, amelynek során vallomást próbáltak kikényszeríteni belőle.
Az amerikai székhelyű Abdorrahman Boroumand Központ szerint a halálos ítélet kiszabása azzal állhat összefüggésben, hogy a nő tagja volt egy független szakszervezetnek.
„Ez a szélsőséges ítélet rávilágít a kemény iráni fellépésre a másként gondolkodókkal, különösképpen a szakszervezeti aktivistákkal szemben a gazdasági problémák közepette” – hangsúlyozta a szervezet.
Az iszlám köztársaságban 2022-ben tömegtüntetések kezdődtek, miután a hírhedt erkölcsrendészet halálra vert egy fiatal nőt, mert rosszul volt megkötve a hidzsábja.
A demonstrációkat végül vérbe fojtották, több mint ötszáz tiltakozó vesztette életét, és ezrek kerültek börtönbe.
Hazai és nemzetközi jogvédők azzal vádolják a teheráni rezsimet, hogy azért pörgette fel a kivégzéseket az utóbbi időben, hogy elrettentse a tiltakozástól a másként gondolkodókat.