Az elmúlt félévben valahol már gázspray-t is használt egy iskolaőr, az ORFK szerint viszont sikeres koncepció és a megvalósítás is, a közeljövőben semmilyen érdemi változtatást nem terveznek bevezetni az iskolaőrök kiválasztása és képzése kapcsán se. Szakmai szervezetek szerint a legtöbbször nem fizikai erőszak merül fel az iskolákban, hanem verbális, miközben általában sem rendészeti eszközökkel lehet ezt csökenteni. Jelenleg 608, gumibottal, bilinccsel, gázpray-vel felfegyverzett iskolaőrt alkalmaznak 571 iskolában.
"Letérdepeltette őket, .. egyik kéz, másik kéz, tenyérre, gumibottal erősen, ugye, ráütött a tenyerükre. Lehúzatta a cipőjüket, és utána ki kellett, ugye úgy, térdelve nyújtani a lábukat, és megint erős ütést mért a talpukra"
- számolt be két éve az egyik nyíregyházi szakiskola iskolaőre által megbüntetett fiú édesanyja az RTL-nek.
A három kilencedikes fiút mindössze azért fenyítette meg az irodájában az egyébként a rendőrség kötelékébe is tartozó női iskolaőr, mert hangoskodtak az egyik óra kezdetén, és a tanár nem tudott rendet tenni.
Frisebb példa, hogy pár hete egy iskolaőr szexuálisan zaklatott egy hetedikes lányt Újpesten, írta meg a Telex.
"Ne félj, én nagyon óvatos és ügyes vagyok, nem fog fájni. Fontos, hogy olyannal veszítsd el a szüzességed, aki már nem szűz. És tapasztalt. Mint én"
- idézett a lap a férfi üzeneteiből.
Büntetőeljárás nem indult, a férfit egyszerűen elbocsátották, mivel a sértett gondviselője nem akart magánvádat előterjeszteni.
Előkerült már a gázspray is
Most kiderült, hogy a program 2020-as indulása óta nem nagyon indultak büntetőügyek máshol se. Eddig összesen csak négy alkalommal indult büntetőeljárás iskolaőrökkel szemben a munkavégzésük kapcsán, ebből egy ügy még zajlik, írta meg a Népszava.
Az is kiderült, hogy az
elmúlt félévben gázpspray-t is használt valahol egy iskolaőr
Magyarországon. Pontosabban az ORFK tájékoztatása szerint testi kényszert 61, bilincset négy, rendőrbotot és vegyi eszközt pedig egy-egy esetben alkalmaztak az iskolaőri szervezet fennállása óta. Tavaly őszig pedig a gázspray még nem került elő, de gumibotos intézkedés már volt.
A lap a február 24-én megtartott Iskolaőri Konferencia kapcsán kérdezte a rendőrséget a tapsztalatokról a rendőrséget. Az iskolaőrség 2020. szeptember elsején indult, lényegében a rendőrség rendvédelmi feladatait képzetlenebb emberekkel ellátó iskolaőrök azóta összesen 618 esetben intézkedtek. Ezek közül 152 alkalommal büntetőeljárás, 77 esetben pedig szabálysértési eljárás indult.
A rendőrség a programot az országos botrányok ellenére is sikeresnek érzi,
semmilyen érdemi változtatást nem terveznek sem az iskolaőrök kiválasztása, sem a kiképzése kapcsán.
Jelenleg 571 iskolában 608 iskolaőr teljesít szolgálatot.
A lapnak küldött rendőrségi válasz szerint az iskolák fenntartói is nagyon elégedettek a rendszerrel, pontosabban szerintük a fellépésük "csökkentette a magatartási problémákat, visszaszorította a konfliktusokat, valamint hozzájárult a szülői közösséggel való kommunikáció kialakításához".
Tavaly egyébként a belügy egy, a szakszervezetek által súlyosan tendenciózusnak, borítékolható eredményűnek tartott felméréssel kérdezett rá az iskolaőrséggel kapcsolatos elégedetttségre.
A Népszava megjegyezte még, hogy több civil szakmai szervezet – például a Kerekasztal az Iskolák Biztonságáért vagy a Békés Iskolák program – szerint az iskolai agressziót nem lehet rendészeti eszközökkel érdemben visszaszorítani. Utóbbiak az is hozzátették, hogy az iskolai agresszió a legtöbbször verbális erőszakban nyilvánul meg.
A Pedagógusok Szakszervezete a program indulásakor azt javasolta például, hogy az iskolákban kétszáz tanulónként alkalmazzanak legalább egy iskolapszichológust.
Témába vág: Tarthatatlan az iskolapszichológiai rendszer működése Jármi Éva pedagógiai szakpszichológus szerint.
Emellett fontosnak tartották volna a fejlesztőpedagógusok, gyógypedagógusok számának emelését is, különösen a hátrányos helyzetű régiókban. Szükségesnek érezték volna a gyermekvédelmi rendszer alaposabb felülvizsgálatát is.