A kormány már 2025-re a diplomásátlagbér nyolcvan százalékára emelné a tanárok bérét – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Ez januártól 21, jövőre 25, az azt követő évben pedig harmincszázalékos emelést jelenthet. A Szabad Európának nyilatkozó egyik szakszervezeti vezető szerint a 21 százalék csak inflációkövető emelés, negyven százalékot szeretnének.
Amennyiben létrejön a megállapodás az Európai Unióval, már 2025-re elérhető az a kitűzött cél, hogy a diplomásátlagbér nyolcvan százalékát keressék a pedagógusok – mondta Gulyás Gergely.
„Ez a mai előrejelzések szerint azt jelenti, hogy jövőre mintegy 21 százalékkal, 20,8 százalékkal kell a pedagógusok bérét megemelni, az azt követő évben – hogyha a jelenlegi bázishoz nézzük a pedagógusbér-emelést – közel 25 százalékkal kell megemelni, és egy évvel később, a 2025-ös évben pedig a jelenlegi bázishoz mérten 29-30 százalékkal kell megemelni a pedagógusbéreket” – fogalmazott.
Mint mondta, ez jelentős, eddig nem látott mértékű pedagógusbér-emelés, hozzátéve, hogy a rendszerváltozás után háromszor volt jelentősebbnek tekinthető pedagógusbér-emelés, és ebből kettő eddig is az Orbán-kormány időszakára esett, 2001-ben és 2002-ben, illetve 2012 és 2013-ban, a bértábla elfogadásakor.
Ehhez kapcsolódóan: Pénzt kaphatnak a tiltakozó tanárok, de autonómiát nem – vélik oktatáskutatókEzek sajnos ma már nem jelentik azt, hogy jelenleg a pedagógusbérek megfelelők lennének, ebben végig egyetértés volt a bizottság és Magyarország között – tette hozzá.
Abban bíznak, hogy ha sikerül megállapodni az Európai Unióval, már január elsején nem csupán az eddig tervezett tízszázalékos emelésre lesznek képesek, hanem 21 százalékosra, és a következő években még nagyobb ütemben fognak emelkedni a pedagógusbérek.
Az előrejelzések szerint a diplomás átlagbér 2025-ben 972 091 forint lehet, ennek a nyolcvan százaléka 777 673 forint, ennyi lesz várhatóan a bruttó pedagógus átlagbér - mondta Gulyás Gergely. A hátrányos helyzetű területeken tanítóknak a diplomásátlagbér kilencven százalékát éri el a fizetése 2025-re – tette hozzá. Minden további differenciálást a bértábla határoz meg, ahogy most is - közölte.
Arra a kérdésre, hogy méltányosnak tartja-e a pedagógusok elbocsátását és fenyegetését a polgári engedetlenség miatt, Gulyás Gergely azt mondta, hogy sztrájkolni és jogszerűen tüntetni lehet, azért senkit sem érhet szankció, de a jogszabályokat minden munkavállalónak be kell tartania, és aki szándékosan nem megy be a munkahelyére, annak kötelező munkajogi következményei vannak.
Szerinte nincs polgári engedetlenség, az nem jogi kategória, jogellenes magatartás. Majd a fideszes kordonbontásra vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy az egy jó példája a polgári engedetlenségnek. Szerinte a jogi irodalom erről azt írja, hogy a polgári engedetlenség mindig egy magasabb morális, erkölcsi célért folytatott küzdelem, és soha nem anyagi előnyökért.
Ez csak inflációkövető emelés
Örülnek a bejelentésnek, de majd ha folytatódik a sztrájktárgyalás, és hivatalosan elhangzik ez az ajánlat, majd reagálnak rá, de jobban hangzik, mint minden eddigi ajánlat – mondta a Szabad Európának Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmányi elnöke.
„Azt gondolom, hogy keveselleni fogjuk, de ez nem a hivatalos álláspont, ezt majd a sztrájktárgyaláson fogjuk kifejteni. A 21 százalék januártól nem hangzik olyan nagyon-nagyon erősnek. Maruzsa úr augusztusi elképzelése 14 százalék volt, tehát itt tízszázalékos különbség sincs, ez maximum inflációkövető emelésnek tűnik” – fogalmazott.
Ehhez kapcsolódóan: „Fizetésük nettóban egy ötszáz eurós bankjegy” – A nemzetközi közvéleményt is megszólítja a Pedagógusok SzakszervezeteEgyik fontos követelésük, hogy a szakmai bérpótlékot építsék bele az alapbérbe, mert akkor ezek a százalékok is jobban hangzanak, és első lépésnek negyvenszázalékos emelést szeretnének – mondta Komjáthy Anna.
Még nincs időpont, hogy mikor folytatódhat a sztrájktárgyalás. Augusztus 30-án úgy álltak fel az asztaltól, hogy majd amikor Maruzsa Zoltán államtitkár úgy gondolja, hogy van miről tárgyalni, azonnal összehívja a sztrájkbizottságot – ismertette a PDSZ választmányi elnöke, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság elképzelései között az is szerepelt, hogy a diplomásátlagbérnek ne a nyolcvan, hanem a száz százalékára emelkedjen a tanárok fizetése.