Amerikai sajtójelentések szerint gyakorlatilag mostanra biztossá vált, hogy a jelenlegi alelnök lesz a Demokrata Párt elnökjelöltje a november 5-i választáson, miközben kampánya már az első napon több mint nyolcvanmillió dollárt gyűjtött össze, ami rekordnak számít.
Az AP hírügynökség összesítése szerint Kamala Harris legalább 2579 küldött támogatását szerezte meg, ez mutatja, hogy a párt gyorsan összezárt mögötte. A jelöltség elnyeréséhez minimum 1976 delegált szavazatára van szükség.
Az alelnök, akit a hosszas hezitálás után előző hétvégén visszalépő Joe Biden elnök is támogatásáról biztosított, azt írta az X-en, hogy büszke a jelöltséghez szükséges széles körű támogatásra, és várja, hogy hivatalosan is jelöltté válhasson.
„Abszolút szándékomban áll egyesíteni pártunkat, egyesíteni nemzetünket, és legyőzni Donald Trumpot novemberben” – írta bejegyzésében.
Your browser doesn’t support HTML5
Kamala Harris lesz az első színes bőrű nő, akit a két nagy amerikai párt valamelyike elnökjelöltnek állít. Hivatalos jóváhagyására a Demokrata Párt országos bizottságának (DNC) augusztus 19–22. között zajló chicagói jelölőgyűlésén kerülhet sor.
Kevin Munoz, a Harris-kampány szóvivője arról számolt be, hogy a Biden-bejelentést követő 24 órában 81 millió dollárnyi adományt gyűjtöttek, ami rekordnak számít a mostani versenyben.
Előző nap Nancy Pelosi, a képviselőház egy ideig kiváró volt elnöke is beállt végül Harris mögé, valamint több, esetleges riválisaként emlegetett politikus is, köztük Gretchen Whitmer michigani, Josh Shapiro pennsylvaniai, Andy Beshear kentuckyi és Wes Moore marylandi kormányzó.
Több befolyásos demokrata párti személyiség viszont egyelőre nem nyilatkozott, szerintük inkább nyílt versenyre lenne szükség.
„A demokratáknak lehetőségük nyílt egy új kezdetre, és bár néhány választott vezető és párttisztviselő már döntött a támogatásáról, még négy hét van hátra a párt több mint négyezer küldöttjének chicagói gyűléséig. Ez több mint elég idő a választói akarat felmérésére, különösen a csatatérállamokban, hogy eldöntsék, ki lehet a legalkalmasabb a novemberi győzelemre és az ország vezetésére a következő négy évben” – írta a milliárdos Michael Bloomberg.
A szenátusi demokrata többség vezetője, Chuck Schumer szintén nem állt még be Harris mögé. Komoly ellenjelölt ugyanakkor egyelőre nem jelentkezett.
Friss közvélemény-kutatások szerint Donald Trump továbbra is 2,5 százalékponttal vezet Kamala Harris előtt. Politikai elemzők szerint a jelenlegi alelnököt nem ismeri még kellően a közvélemény, a kampány felpörgésével nőhet a népszerűsége.