Több mint ötvenmilliárd forintos mínuszba hozná Budapestet jövőre a kormány által tervezett elvonás; ilyen fővárosi költségvetést nem tudnak és nem is akarnak csinálni – mondta Karácsony Gergely. Egy fillérrel sem fizetnek be többet, mint amekkora normatívát kapnak – tette hozzá.
Benyújtotta a Fővárosi Közgyűlés elé a jövő évi költségvetés tervezetét, amely a városi önrendelkezés költségvetése – mondta Karácsony Gergely. Szerinte a jövő évi állami költségvetés az önkormányzatiság további legyalulását célozza, folytatja és növeli a forráskivonást. Erre adott válaszként olyan költségvetést nyújtottak be, amely megőrzi a város önrendelkezését, értékeit és pénzét.
2018-ban, Tarlós István idején még húszmilliárdos pluszban volt a főváros az állami támogatások és elvonások után, ám 2021-re ez negatívba fordult. Idén már mínusz 34 milliárd forint volt, jövőre pedig több mint ötvenmilliárd forint lenne – mondta a főpolgármester.
Ehhez kapcsolódóan: Egymásnak ugrottak a fideszes polgármesterek és országgyűlési képviselők, országjárásra indult Navracsics Tibor
Emlékeztetett arra, hogy a kormányzati elvonások miatt pert indítottak, mert álláspontjuk szerint az Alaptörvénybe és nemzetközi egyezményekbe ütközik a mértékük. Mint mondta, a Fővárosi Ítélőtábla elkobzó jellegűnek ítélte a kormány gyakorlatát. A testület az Alkotmánybírósághoz fordult, amely indoklásában világosan kimondta, hogy ha egy önkormányzat tartósan nettó befizetője a költségvetésnek, az a magyar Alaptörvénybe és az európai chartába ütközik.
Ennek a döntésnek megfelelően nyújtották be a jövő évi fővárosi költségvetés tervezetét, amely nem számol azzal, hogy fennmarad a főváros nettó befizető pozíciója. Az Alkotmánybíróság döntése alapján csak annyi szolidaritási adót fognak fizetni, amennyi az állami normatíva alapján jár a fővárosi önkormányzatnak, egy fillérrel sem többet.
„Nem fogjuk befizetni és betervezni sem a költségvetésbe az ezen kívüli, elkobzó jellegű túladóztatást. Ha így járunk el, akkor is borzasztó feszes költségvetési gazdálkodásra lesz szükség. Egy olyan költségvetést nyújtottunk be a Fővárosi Közgyűlés tagjainak, amely megőrzi a város működőképességét, biztosítja a 2024-es szinten a közszolgáltatások finanszírozását, ezek közül a legnagyobb mértékben a közösségi közlekedés finanszírozását, amelyre 169 milliárd forintot fogunk költeni jövőre a fővárosi költségvetésből” – fogalmazott Karácsony Gergely.
Ezt is csak úgy tudják kigazdálkodni, hogy az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően nem számolnak azzal, hogy a fővárosi önkormányzat nettó befizetője a költségvetésnek. A Fővárosi Ítélőtábla, amely korábban jogellenesnek mondta ki ezeket az állami megszorításokat, az Alkotmánybíróság döntése ismeretében egészen biztosan ezt a pozíciót fogja megerősíteni – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: Karácsony Gergely: Tanulja meg a Tisza, hogy nekem nem lehet ultimátumot adni