Kirgizisztánban nagy árat fizetnek az újságírók a családi klán nepotizmusának bemutatásáért

Tatyana Zelenszkaja kirgiz művész képén Mahabat Tadzsibek-kizi bebörtönzött újságíró és fia látható

A nemrég kemény börtönbüntetésre ítélt két kirgiz újságíró egy olyan médiacsapat tagja volt, amely mindenkinél messzebbre ment a hatalmon lévő Zsaparov-rezsim nepotizmusának leleplezésében, de Zsaparov és szövetségesei megmutatták: ugyanakkora erőfeszítésre képesek, hogy megállítsák őket.

Amikor nemrég több év börtönre ítélték Bolot Temirov kirgiz újságíró feleségét és a kollégájukat Kirgizisztánban, a száműzetésbe kényszerített oknyomozó riporter nem lepődött meg. „A hónap elején azt az információt kaptam, hogy a kormány arra készül, hogy megölessen – mondta. – Akkoriban nem figyeltem rá, de most már világos, hogy ez a kormány bármire képes.”

Temirov – akit megfosztottak kirgiz útlevelétől, és 2022-ben Oroszországba száműztek – azután beszélt erről, hogy egy biskeki bíróság október 10-én hat, illetve öt év börtönbüntetésre ítélte feleségét, Mahabat Tadzsibek-kizit és Azamat Iszenbekov riportert „szervezett bűnözői csoport létrehozása” és „tömeges zavargásokra való felbujtás” vádjával. Mindketten Temirovval együtt dolgoztak a Temirov Live korrupcióellenes oknyomozó csapatban.

Valószínűleg nem csak ezekre – a nemzetközi médiafigyelők szerint – megtorló és önkényes ítéletekre gondolt Temirov, amikor leírta a fentieket. A bíró a két kollégájára kiszabott kemény büntetés mellett állami gondozásba helyezte Temirovék tizenkét éves gyermekét.

Tadzsibek-kizi ügyvédje szerint a döntés nem állja meg a helyét, a párnak ugyanis vannak Kirgizisztánban rokonai, akik gyámként gondját viselhetik a gyereknek. Ez csak egy az elzárások, vádak, bírósági eljárások közül, amelyekkel az ország legkönyörtelenebb oknyomozó újságírója, Temirov, illetve jelenlegi és volt kollégái szembesültek a kirgiz hatóságok részéről. A bánásmód is jelzi, hogy Szadir Zsaparov elnök alatt kitartóan lépnek fel a független médiával szemben: minél intenzívebben összpontosít egy médium a korrupcióra és az uram-bátyám viszonyokra, annál erőteljesebben vág vissza az állam.

A montázs Taj-Murasz Tasijevet (jobbra) és apját, Kamcsibek Tasijevet ábrázolja (katonai egyenruhában)

A gyerekek jól vannak

Alig több mint egy héttel azelőtt, hogy kihirdették az újságírókra kiszabott büntetést, Zsaparov defenzívába kezdett. A Kabar állami médiumban október 2-án közzétett megjegyzéseiben azt írta, hogy indokolt volt legfőbb szövetségese, Kamcsibek Tasijev nemzetbiztonsági főnök fiának részvétele Kirgizisztán első fizetős magánútjának építésében az ország déli részén. Anélkül hogy a nepotizmus vádjára válaszolt volna, Zsaparov azt mondta, hogy az embereknek „meg kell köszönniük” a harmincéves Taj-Murasz Tasijevnek és cégének, hogy olyan utat építettek, amelyet más vállalkozások visszautasítottak, mert nem termel azonnali nyereséget.

„Ha Taj-Murasz ártani akart az államnak, miért vette volna igénybe a saját cégét? Nagyon jól tudja, hogy az ilyesmi gyorsan nyilvánosságra kerül” – érvelt Zsaparov. A kirgiz elnök rendszeresen alkalmazza a nincs itt semmi látnivaló logikát a Kabarban közzétett megjegyzéseiben annak biztos tudatában, hogy nem tesznek fel neki további kérdéseket.

De egyáltalán nem vetette volna fel, ha az ifjabb Tasijev részvétele a projektben – két olyan társaságon keresztül, amelyeknek ő a végső haszonélvezője – nem lett volna téma a Temirov Live előző napi adásában. „Állami jelentőségű projekteket adtok a gyermekeiteknek – ez korunk valósága” – mondta Temirov az október 1-jei beszámolóban, amelyet közel háromszázezer alkalommal néztek meg a YouTube-on.

Zsaparov nem tért ki az ugyanabban a videóban szereplő másik tudósításra, amely arról szól, hogy egy Taj-Murasz Tasijev társtulajdonában lévő cég érintett a minivízerőművek építésében is. Érdekes módon azonban a Kabaron keresztül felfedte, hogy saját fia, Rusztam Zsaparov éppen befektetőket keres Közép-Ázsia legnagyobb golfpályájának megépítéséhez, és elismerését fejezte ki mindkét fiatalembernek a szerinte közérdekű cselekedetért. „Mikor segítették ki az előző elnököket a gyermekeik? Inkább azt mondták, hogy adj!, nem? A lényeg az, hogy a vezetők gyermekei nem okoznak kárt az államnak.”

Bolot Temirov oknyomozó újságíró interjút ad a biskeki bíróság előtt 2022. január 23-án

Családi klánszabály

Rusztam Zsaparov 27 éves, éppen annyi idős, mint Temirov kollégája, Iszenbekov, aki a történelmi kirgiz bárdhagyományokat ötvözi a modern kori hiphoppal, hogy a korrupcióról meséljen. Iszenbekov január óta van rács mögött, akárcsak Tadzsibek-kizi, aki áprilisban arra panaszkodott, hogy a börtönőrök fizikailag bántalmazták. Az állítást a kirgiz ombudsman is megerősítette.

Rusztam Zsaparov központi szerepet kapott a Temirov Live számos oknyomozó műsorában, akárcsak barátai, akiknek szárnyaló üzleti karrierje kapcsán 2023 szeptemberében a független Kloop Media és az Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) közös nyomozást indított. Egyikük sem „avatkozott bele az állam ügyeibe” – mondta Szadir Zsaparov. Ugyanakkor nem kommentált valamit, ami biztosan kimerítené ezt a meghatározást: Temirov megdöbbentő interjúját egy kazah üzletemberrel, aki bevallotta, hogy havonta több tízezer dollár kenőpénzt kellett fizetnie Szadir Zsaparov testvérének és unokaöccsének, hogy importálhassa és újraexportálhassa a Phillip Morris által gyártott IQOS Heated Tobacco Products-termékeket. Végül elmondása szerint teljesen kiszorították a bizniszből, és más országokon keresztül kényszerült importra.

E leleplezések ellentmondanak a kormány állításainak arról, hogy megtisztították a vámszolgálatot, amely hosszú időn át volt a korrupció melegágya Kirgizisztánban. Bár független forrásból nem tudta leinformálni őket, a Szabad Európa több olyan emberrel beszélt Kazahsztánban, akik ismerték Temirov interjúalanyát, és megerősítették azt, amit mondott.

Tasijev nemzetbiztonsági főnököt sokan az elnökkel közös kormányzó tandem egyik felének tekintik.

Szadir Zsaparov elnök (jobbra) és a nemzetbiztonsági szolgálat vezetője, Kamcsibek Tasijev (középen)

A Temirov Live és alapítója azután szembesült komoly problémákkal, hogy 2022. januári oknyomozó műsorukban feltárták: a Tasijev család megszerzett egy állami olajfinomítót az ország déli részén. Temirovot először kábítószer birtoklásával vádolták meg, amikor 2022 januárjában látványos fegyveres razziát tartottak a Temirov Live irodájában. Az akció közfelháborodást váltott ki, a bíróság felmentette Temirovot, majd példátlan módon figyelmeztette a biztonsági szolgálatokat amiatt, ahogy eljártak az őrizetbe vételekor. Ám még ugyanabban az évben egy másik biskeki bíróság bűnösnek mondta ki kirgiz útlevele meghamisításában, majd bizarr módon Oroszországba deportálták Temirovot, ahol szintén rendelkezett állampolgársággal. Jelenleg Európában él.

Első letartóztatása óta Kirgizisztán mintegy ötven helyet zuhant a Riporterek Határok Nélkül szervezet sajtószabadság-indexén. Ez idő alatt a hatóságok több szerkesztőséget is megtámadtak, köztük a Szabad Európa kirgiz szolgálatát, a Azattik Rádiót, amelyet több hónapra el is hallgattattak, valamint a Kloop Mediát, amely továbbra is zárva van Kirgizisztánban, és amelynek erőszakkal felszámolták jogiszemély-státuszát.

A Zsaparov által áprilisban aláírt, orosz típusú külföldiügynök-törvény egyre bonyolultabbá teszi a külföldről támogatott média életét.

Vitathatatlan, hogy egy újságíró sem tett annyit annak leleplezésére, hogy Kirgizisztán Zsaparov alatt visszatért a „családi klán uralmához”, mint Temirov. Már csak ezért is lehet, hogy jogosan félti az életét.

Írta Chris Rickleton.