Politikai alku eredményeként mind a hét, még függőben lévő biztosjelölt megkapta szerdán az Európai Parlamenttől a zöld jelzést, így december 1-jén valószínűleg felállhat a második Ursula von der Leyen vezette bizottság. Várhelyi Olivértől elveszik a nők szexuális és reproduktív jogait és egy, a Covid után létrehozott, százfős mini-főigazgatóságot.
A hat bizottsági alelnökjelölttel együtt a magyar Várhelyi Olivér is megkapta a zöld jelzést szerda este az EP-frakcióktól, miután portfólióját – inkább csak jelképesen – megnyirbálták. Várhelyinek – akinek egyetlen biztosjelöltként írásban pótkérdéseket kellett megválaszolnia – a nők szexuális és reproduktív jogai és egy szervezeti egység nem képezi majd portfóliójának részét, és a feladatköri leírását tartalmazó megbízólevélen is változtatnak minimálisan.
A progresszív parlamenti frakciók végül ezt kérték cserébe azért, hogy elálljanak a magyar biztosjelölt blokkolásától, akinek a jelölése a bizottságba és azon belül az egészségügyi és állatjóléti tárcára kezdettől fogva vörös posztónak számított a szemükben. Bár sokan az állatjóléti tárcát is elvették volna tőle, átadva másnak (vélhetően az agrárbiztosnak), ettől végül azért álltak el, mert ez új meghallgatást tett volna szükségessé, tovább húzva az új bizottság felállását.
Ehhez kapcsolódóan: A magyar biztosjelöltek uniós parlamenti vizsgája soha nem volt diadalmenet
A szexuális és reproduktív jogok és a HERA esik ki Várhelyi portfóliójából
Várhelyi Olivér a semleges megfigyelők többsége szerint nem tett rossz benyomást a meghallgatáson, és egészen biztosan több olyan jelöltnél is jobban teljesített, akiket viszont simán átengedtek. November 6-án azonban kihúzta a gyufát a képviselők egy részénél, mert nem találták meggyőzőnek az általa elmondottakat a nők reproduktív jogait és azon belül is főleg az abortuszt illetően. (Várhelyi kitartott amellett, hogy a kérdés nem uniós, hanem tagállami hatáskör.) Egy régi beszólását sem felejtették el neki (egy ízben hülyének titulálta a képviselőket).
A szexuális és reproduktív jogok elvétele ezért nem minden előzmény nélküli, annál kevésbé tűnik logikusnak annak az új, egyébként az egészségügyi területhez tartozó kis főigazgatóságnak (HERA) a lehúzása a portfóliójáról, amelynek a feladata az egészségügyi vészhelyzetek megelőzése, feltárása és a gyors válaszadás (például járványok esetén a gyógyszerek és oltóanyagok szétosztása). A szervezeti egységben egyébként alig százan dolgoznak.
Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor katonájának tekintik Várhelyi Olivért az Európai Parlamentben
A második Ursula von der Leyen-bizottság decemberi beiktatása felé
Máskülönben a frakciók meglévő fenntartásaikat félretéve jóváhagyták az összes alelnökjelöltet, miután az Európai Néppárt (EPP) előbb kötött egy együttműködési platformot (nem koalíciót) a szocialistákkal és a liberálisokkal, megerősítve a parlamenti többség politikai prioritásait. Az EPP pedig – általános vélemény szerint ügyesen blöffölve – kész volt elállni a bizottság második emberének szánt spanyol szocialista Teresa Ribera blokkolásától cserébe azért, hogy a balközép sem próbálta megtorpedózni a Giorgia Meloni által a bizottságba jelölt és Ursula von der Leyen által az egyik ügyvezető alelnöki poszttal megkínált olasz Rafaelle Fittót.
A sok hűhó ellenére most fordul elő először, hogy az Európai Parlament az összes biztosjelöltet jóváhagyja. Legutóbb három jelöltet, köztük a magyar Trócsányi Lászlót is kirostálták. Az idei meghallgatás így a kritikusok szerint legkevésbé arról szólt, amiről kellene, a jelöltek alkalmasságának felméréséről, ehelyett pártpolitikai játszmák színterévé vált.
Az Európai Parlament a tervek szerint jövő heti plenáris ülésén szavazhat a biztosi testület egészéről, amely, ha megkapja a leadott szavazatok egyszerű többségét, december 1-jén megalakulhat, és felveheti a munkát.
Ehhez kapcsolódóan: Spanyol viaszba ragadhat az új Európai Bizottság felállítása