A gyógyszert az első amerikai gyógyult betegek egyikéből vett vérmintából fejlesztették ki. A terápia, az EMMI közleménye szerint, jelentősen csökkentheti a szövődményeket.
A kormány és az amerikai Lilly gyógyszergyártó megállapodást írt alá arról, hogy bamlanivimab antitest terápiával gyógyítsanak több ezer magyar COVID-19 fertőzöttet, miután az Országos Gyógyszerészeti és Élelemzés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélyezte a készítmény vészhelyzetbeli alkalmazását Magyarországon.
A gyógyszert, amit az első amerikai gyógyult betegek egyikének vérmintából fejlesztett ki a gyártó, itthon olyan felnőtteknél és 12 éves vagy annál idősebb, 40 kg vagy annál nehezebb serdülőknél alkalmazzák majd, akik enyhe vagy közepesen súlyos állapotban vannak, és fennáll a kockázata, hogy súlyos stádiumba kerülnek.
Ehhez kapcsolódóan: Mennyire kell aggódni a koronavírus brit mutációja miatt?Csökkentheti a kórházakra nehezedő nyomást is
A bamlanivimab antitest terápia jelentősen csökkentheti a koronavírus betegség szövődményeit, így számos esetben elkerülhető a beteg kórházi kezelése. Ez abban is segíthet, hogy használatával enyhüljön az orvosokra, a nővérekre és a kórházi rendszerre nehezedő nyomás.
A járvány miatt létrehozott kormányzati portálra felkerült közlemény szerint a bamlanivimab az első monoklonális antitest terápia (egy specifikus antigént ismer fel és ahhoz kötődve fejti ki hatását - a szerk.), amely veszélyhelyzeti felhasználásra hatósági jóváhagyást kapott az Egyesült Államokban, majd Kanadában is.