Sok évig szükség lesz még a koronavírus elleni védőoltásokra, és ezek az oltások különbözőek lesznek éppen a vírus változékonysága miatt. A cél az, hogy "ne a probléma után fussunk majd, hanem megelőzzük azt” – írja Facebook-posztjában Jakab Ferenc virológus, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője, aki egy vírusvariánsokról és vakcinákról megjelent friss tanulmányt ismertetett.
Mint írja, az elmúlt időszakban jelentős figyelmet fordítottak a kutatók a koronavírus tüskefehérjéjének változásaira és arra, hogy ezek a változások hogyan befolyásolják a vírus terjedésének dinamikáját, hogyan képes a vírus ezek révén megkerülni az immunrendszer védekezési mechanizmusait.
Ehhez kapcsolódóan: Mennyire kell aggódni a koronavírus brit mutációja miatt?Jakab professzor létfontosságúnak nevezi a genomban történő változások nyomon követését, mert azok a vírus fertőzési mechanizmusait is megváltoztathatják.
"Az összes jelenlegi aggodalomra okot adó vírusváltozat különbözik az eredeti, kínai, vuhani vírustörzstől".
A kutató szerint az immunvédekezés kijátszásának kockázatát hosszú távon nehéz megjósolni az emberi koronavírusok esetében, de a madár-koronavírussal végzett vizsgálatok tapasztalatai azt mutatják, hogy egy adott variáns elleni oltások védenek a kismértékben különböző variánsoktól is. Nem mindig adnak kellő védelmet azonban az erősen különböző változatok ellen.
"A jelenleg rendelkezésre álló COVID-19 vakcinák valószínűleg mind védelmet nyújtanak a SARS-CoV-2 uralkodó változataival szemben".
Your browser doesn’t support HTML5
A hosszú távú megoldást a multivalens vakcinák jelenthetik
Ezek a vakcinák ugyanis tartalmazzák a vírus külső fehérjeburkának (nukleoprotein) elemeit is, amelynek a variabilitása kisebb, mint a tüskefehérje változási képessége.
"Ezeknek a védőoltásoknak az alapját tehát már feltételezhetően több domináns variáns adja majd" .
A koronavírus elleni oltásokra Jakab Ferenc szerint sok évig szükség lesz még, és ezek az oltások – hasonlóan az influenzavírus elleniekhez – különbözőek lesznek, éppen a vírus változékonysága miatt. Az új variánsok gyors azonosítása, jellemzése ugyanakkor lehetővé teszi a kutatók számára, hogy már ne a probléma után fussanak majd, hanem megelőzzék azt – zárja posztját Jakab Ferenc virológus.
Ehhez kapcsolódóan: Összeesküvés-elméletek helyett tények: vírusmutáció, sugárzás, vakcinafejlesztés