Tanároknak és diákoknak szervez antikorrupciós képzést az állam

Elsősök a VII. kerületi Nikola Tesla szerb tanítási nyelvű iskolában 2020. február 28-án

A Nemzeti Védelmi Szolgálat integritásérzékenyítő tréninget szervez pedagógusoknak. A párnapos budapesti képzéshez étkezés és szállás jár, és szinte minden hely elkelt már rá. A Pedagógusok Szakszervezetének vezetője előbb inkább a tankerületek munkatársait küldené antikorrupciós tréningre.

Akkreditált antikorrupciós tréninget szervez pedagógusoknak a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) Korrupciómegelőzési Főosztálya – írja a Népszava. A tanárok figyelmét a tankerületi központok hívták fel a lehetőségre. A képzéseket Budapesten tartják november 13–15. és 28–29. között, a résztvevőknek szállást és étkezést is biztosítanak. Az NVSZ tájékoztatása szerint szinte már minden hely elkelt.

A képzés pontos elnevezése integritásérzékenyítő tréning. Célja „olyan élményalapú módszerek” átadása, amelyek elősegítik „a belülről fakadó szabálykövetés, a megfelelő értékrend és etikus viselkedési formák” kialakításához és megerősítéséhez szükséges kompetenciák fejlesztését, valamint a korrupció társadalmi jelenségének megismerését. Az is cél, hogy a pedagógusok képessé váljanak az Integritással kapcsolatos érzékenyítő iskolai program nevű

általános és középiskolai szakmai napok

megtartására.

A felmerülő témák kapcsán az NVSZ azt írta a lapnak, hogy általános iskolásoknál például a sportszerűség, a jogtalan előny, az árulkodás és a segítő jelzés közötti különbség, vagy a barátság és a határai lehet tárgyalt téma, a középiskolásoknál viszont már megjelenik maga a korrupció, hiszen ők már találkozhatnak a jelenséggel, akár vizsgán vagy tanfolyamon.

A pedagógusokat arra képeznék ki a harmincórás tanfolyamon, hogy játékos, interaktív formában prezentálják a gyerekeknek a fenti helyzeteket. A programot öt éve, 2019-ben dolgozták ki, eddig ötven pedagógus vett benne részt az NVSZ tájékoztatása szerint.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás szerint viszont

hasznosabb lenne, ha olyan képzésekre jelentkezhetnének, ahol például a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatásáról, fejlesztéséről tanulhatnának.

Antikorrupciós képzésre előbb a tankerületi központok munkatársait kellene küldeni a PSZ vezetője szerint, utalva a tankerületi vezetők korrupciós botrányaira.

Ehhez kapcsolódóan: Katalin „túlságosan éhes volt”– a feldobott mátészalkai tankerületi vezető ügye.

Totyik Tamás szerint az sem előnyös, hogy egy állami szerv prezentálja az antikorrupciós tanácsokat a pedagógusoknak, szerinte jobb lenne az államtól független civil szervezetekre bízni.

Ehhez kapcsolódóan: Mi az a konzervatív pedagógia, és jelen van-e a magyar iskolákban?