Egy törvénymódosítás miatt ma már nem lehet közfeladatot ellátó személynek tekinteni a pedagógusokat és más iskolai alkalmazottakat – áll a Népszava által bemutatott bírósági körlevélben. Nem tudni, hogy a kormány csak elrontotta-e a jogalkotást, vagy tényleg ezt akarták, mert a Belügyminisztérium nem válaszolt a lapnak. Frissítés a cikk végén a belügy közleményével.
Már nem lehet közfeladatot ellátó személynek tekinteni a pedagógusokat és más iskolai alkalmazottakat – írja a Népszava egy friss bírósági körlevélre hivatkozva.
Ez például azért fontos, mert az ebbe a kategóriába sorolt emberek erősebb védelem alatt állnak. Nagy vonalakban: a munkájuk során ellenük elkövetett bűncselekmények súlyosabb következményekkel járnak.
Ha a tanárokat kiveszik ebből a körből, akkor ezt a minősítő körülményt
már nem lehet alkalmazni a tanárok elleni iskolai erőszakkal kapcsolatos esetekben,
amikor például az agresszív szülők erőszakkal próbálnak fellépni a munkájukat végző tanárok ellen.
Ehhez kapcsolódóan: A pedagógushiány 2015 óta több tízezres nagyságrendű problémává vált Magyarországon
Közfeladatot ellátó személynek számítanak többek között a postások, katonák, tűzoltók, mentősök, de még egyházi személyek is.
Betett itt is a státusztörvény
A bíróságoknak eljuttatott körlevél szerint bár a Büntető törvénykönyv (Btk.) hatályos szövege alapján a pedagógusok közfeladatot ellátó személynek minősülnek, a köznevelési törvény erre vonatkozó része idén január 1-jétől már nem hatályos.
A Btk. a köznevelési törvényre hivatkozik a pedagógusok közfeladati jogállásával kapcsolatban. A köznevelési törvény vonatkozó részét a hírhedt státusztörvény helyezte hatályon kívül.
Ehhez kapcsolódóan: Úgy tűnik, hogy az államnak ki kell fizetnie a tanárok kifizetetlen túlóráit, ha perelnek.
A bírósági levélben a lap szerint az áll, hogy ezzel
a Btk. vonatkozó rendelkezése elvesztette jogszabályi hátterét, kiüresedett,
így a mostani jogszabályi környezetben a pedagógusok és más iskolai alkalmazottak büntetőjogi szempontból „közfeladatot ellátó személynek nem tekinthetők”.
Csak elrontották, vagy ez volt a cél?
Azt nem lehet tudni, hogy ez az újítás szándékos volt-e a kormány részéről, vagy jogászi szakmai hiba, amivel csak most szembesültek. Az oktatásért felelős Belügyminisztérium ugyanis nem válaszolt a lap kérdéseire, a Legfőbb Ügyészség pedig későbbre ígért tájékoztatást.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a lapnak úgy reagált: felháborító, hogy kivették a tanárokat ebből a körből, ugyanakkor bízik benne, hogy ez nem cél, hanem szakmai hiba volt csak az állam részéről, amelyet majd korrigálnak. Ellenkező esetben a pedagógusokat érő bántalmazások az eddigieknél enyhébb elbírálás alá eshetnek a bíróságon.
Ehhez kapcsolódóan: PDSZ: A kormány állításával szemben elképesztő tanárhiánnyal indul a tanévFrissítés: A Belügyminisztérium az MTI-nek küldött reakciót május 15-én, cikkünk megjelenése és a Népszava kérdései után, amelyben leírják, hogy azóta módosították a törvényt, és múlt szombat, azaz május 11. óta újra szerepel a köznevelési törvényben, hogy a tanárok közfeladatot ellátó személyek.