Jan Kuciak oknyomozó újságíró 2018-ban történt meggyilkolása ügyében razziákat hajtottak végre Szlovákiában, és több volt szlovák rendőrtisztet is letartóztattak.
Az ügyészség szóvivője november 5-én elmondta, hogy egy különleges rendőri egység bűnözői hálózat létrehozásának gyanúja miatt tartóztatta le a férfiakat, de további részleteket nem közölt azzal kapcsolatban, hogy ez konkrétan hogyan kapcsolódik a Kuciak-ügyhöz.
A Markiza televíziós csatorna bemutatta az egyik volt rendőrfőkapitány letartóztatásáról készült felvételt, amely a lakóhelyén végrehajtott razzián készült. A szlovák sajtó bemutatta három másik, korábban magasrangú rendőrtiszt őrizetbevételét is.
Kuciak a korrupció ellen harcolt
A 27 éves korrupció ellenes aktivista riportert, Kuciakot és menyasszonyát, a szintén 27 éves Martina Kusnirovát Pozsony melletti házukban lőtték le 2018 februárjában.
A kettős gyilkosság hatalmas tiltakozóhullámot váltott ki, amely Robert Fico miniszterelnök lemondásához vezetett.
Kuciak írásaiban többek közt a politika és az üzleti élet közti korrupt kapcsolattal foglalkozott.
A gyilkosság óta a szlovák rendőrség elkezdte egyaránt átvilágítani az igazságszolgáltatás és a bűnüldözés hálózatait.
Felmentett milliomos
Marian Kocner milliomost azzal vádolták, hogy ő rendelte meg Jan Kuciak meggyilkolását. A hatóságok azt állítják, Kocner megvesztegette és zsarolta a bírákat és ügyészeket, hogy számos csalási botrányában felmentő ítéletet kapjon.
Mint arról korábban beszámoltunk, Kocnert szeptember 3-án felmentették a Kuciak- gyilkosság megrendelésének vádja alól.
Újságírói munkája során Jan Kuciak egyebek közt beszámolt Kocner tevékenységeiről is.
A bíróság gyilkosság miatt elítélte a menekülő járművet vezető Tomas Szabót, aki 25 év börtönbüntetést kapott a bűncselekményben betöltött szerepe miatt.
Nemrég derült ki az is, hogyan jutottak fegyverekhez a Kuciak-gyilkosságban részt vett elkövetők. Erről bővebben itt olvashatnak.
Nemzetközi bírálatok
A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) a Kocnert felmentő ítéletet „jelentős visszalépésnek” nevezte „az igazságosságért és a büntetlenség ellen folytatott küzdelemben”.
Az Európai Unióban a Kuciak-gyilkosság kapcsán sok bírálat érte Szlovákia jogállamiságát is.